Hrad Ralsko

Ralsko je hradní zřícenina nacházející se na vrcholu stejnojmenného kopce nedaleko okresního města Česká Lípa. Cestování do této oblasti je pro návštěvníky lákavé především kvůli výhledu, který se jim z vrcholu hradní zříceniny naskytne. Dohlédnout je tak možné nejen na krajskou dominantu Ještěd, ale také na okolní vrcholy Klíč, Luž nebo Jedlovou, případně na majestátní hrad Bezděz.

Dějiny hradu

Přesné období vzniku hradu není dnes známo, nicméně existují nepřímé důkazy o jeho existenci již z desátého století našeho letopočtu. Dle doložených historických dat lze tvrdit, že v druhé polovině čtrnáctého století na hradě působil Jan z Vartenberka, který tento hrad vystavěl do jeho mohutné podoby kvůli kontrole okolních obchodních tras. Po husitských válkách se na hradu vystřídalo několik majitelů, až se z něj v průběhu patnáctého století stala podvodná mincovna pod vedením loupeživých rytířů. Roku 1505 hrad koupil rod Bibrštejnů, který se o něj ovšem přestal starat a o jedno století později již na hradě není evidováno žádné trvalé osídlení. Za komunistického režimu byl hrad nepřístupný veřejnosti kvůli své lokalitě v rámci sovětského vojenského prostoru. V té době také došlo k požáru a zničení vyhlídkové věže.

Ralsko-zepředu

Kudy na hrad?

Nejlepším možným způsobem, jak hrad navštívit, je vydat se po červeně značené turistické trase od České Lípy nedaleko Vranovské skály. Ta dále pokračuje až do Stráže pod Ralskem, kde na ni od východu navazuje žlutá trasa. Červená trasa vede dále Vranovskou alejí, která je součástí nově zavedené Naučné stezky Ralsko.

index

Výlet na Ralsko doporučujeme všem milovníkům aktivního cestování, kteří se pro cílový výhled nebojí trochu zapotit a ujít pár kilometrů do kopce. Pro občasné autoturisty není tento typ výletu úplně vhodný.

images