Krásné náměstí s podloubím

Nenápadné město Svitavy, které najdete v Pardubickém kraji, se může pochlubit výjimečně krásným náměstím s podloubím. Svitavské unikátní náměstí je nejenom krásné, ale také velmi dlouhé, takže zde uvidíte gotické, renesanční i barokní měšťanské domy.

IMG_1391
Krátká historie náměstí
Původní podoba náměstí byla renesanční, ale v 18. století bylo renesanční náměstí zničeno velkým požárem, takže radní města přistoupili k jeho barokní obnově, takže barokní ráz má náměstí až do dnešních dnů. Navzdory barokní obnově však na velmi dlouhém náměstí uvidíte i domy gotické, renesanční i secesní.

IMG_1390
Prohlídka náměstí
Prohlídku náměstí můžete klidně začít na horním konci, kde stojí katolický kostel Navštívení Panny Marie, který byl postaven už v roce 1250. Současná podoba kostela je však barokní. Od horního konce náměstí se pak můžete vydat k jeho středu, kde stojí nejstarší dům na svitavském náměstí. Tímto nejstarším domem je dům u Mouřenína, který byl postaven v roce 1554. Dům u Mouřenína se nachází hned vedle staré radnice, která má červenou fasádu. Další zajímavou budovou svitavského náměstí je Ottendorfův dům, ve kterém sídlí zajímavé Muzeum esperanta. Hned vedle Ottendorfova domu je svitavské muzeum, které vystavuje především staré pračky. Muzeum rovněž mapuje osudy kontroverzního podnikatele Oskara Schindlera, který byl svitavský rodák.

IMG_1393
Muzeum esperanta
Muzeum esperanta je zcela ojedinělé muzeum, který bylo otevřeno v roce 2008. Toto unikátní muzeum se snaží informovat širokou veřejnost o dějinách a vývoji tohoto umělého jazyka. V září minulého roku byla v tomto muzeu otevřena celoroční výstava, která se jmenuje Sběratelství a esperanto. Expozice vystavuje exponáty z různých koutů světa. V muzeu si rovněž můžete prohlédnout různé učebnice esperanta a tiskoviny v této řeči.