Jak se vybavit na cyklovýlet

Venku je konečně hezky a vy už přemýšlíte jak toho využít? Čím dál tím oblíbenější aktivitou je v tomto případě cyklistika, která prakticky nemá žádné omezení. Ať už jste rodina s dětmi, mladý pár či senior snadno si tuto aktivitu na čerstvém vzduchu zamilujete.

Háček ovšem občas bývá v tom, co si sebou na cesty zabalit tak, aby vás žádná situace nepřekvapila a nemuseli jste svůj výlet ukončit dříve než začal.

Kontrola kola

Základním předpokladem pro to, abyste vůbec na cyklovýlet vyrazili je, že vlastníte kolo správné velikosti a typu individuálně pro vás. Po zimě můžete zjistit že vaše děti už ze svého loňského modelu vyrostli a bude třeba pořídit jim nové, nebo už třeba vy sami nemáte takovou fyzičku jako dřív a rozhodnete se pro koupi nového elektrokola. V takovém případě vám s výběrem pomůže například přehled nejlepších elektrokol podle Testado.cz.

Pro to abyste ať už s novým, či starším kolem dojeli úspěšně do cíle je je třeba ho ještě před startem řádně zkontrolovat.

V první řadě věnujte pozornost správně nahuštěným kolům. Na boku pláště výrobce vždy uvádí doporučené hodnoty pro nahuštění. Pokud se chystáte na cyklostezku s převážně asfaltovým povrchem, nebojte se kola nafouknout spíše k horní hranici. Naopak pokud valná část vaší cesty povede přírodním terénem, držte se spíše té nižší.

Pozornost si zaslouží také brzdy a vidlice, na které mohl ulpět prach a další nečistoty. 

Servisní brašna, lékárnička

Kolo jste zkontrolovali, cestu máte naplánovanou, teď jen správně zabalit vše potřebné. V tomto případě se vám určitě vyplatí základní sada nářadí na kolo, případně náhradní duše či vybavení na její lepení. 

Speciální cyklistické sady nářadí se prodávají i jako praktické podsedlové nebo rámové brašny a tak vám nebudou zbytečně zabírat místo v batohu.

První pomoc možná ale nebude potřeba jen pro kolo a tak si před výletem sestavte i lékárničku, ve které bude vše potřebné. Chybět by v ní neměly základní věci jako rychloobvaz, dezinfekce, náplasti a tlakový obvaz.

Co na sebe?

Při vybírání správného oblečení volte rozhodně pohodlné, dostatečně prodyšné funkční kousky. Myslete také na to, že počasí se zejména na jaře může rychle změnit a rezervní bunda v batohu vám třeba přijde vhod. 

Samozřejmostí by pak pro každého měla být kvalitní přilba, ale málokdo už dbá i na ochranu očí. Věřte, že během cesty vám do obličeje může snadno vlétnout nejen hmyz ale třeba i menší kamínek. V takových případech jistě oceníte, když budete mít oči kryté ať už cyklistickými, nebo slunečními brýlemi.

No a v neposlední řadě jsou jistě skvělou vychytávkou i cyklistické rukavice. Ty díky protiskluzové úpravě spodní strany zabrání nepohodlnému a mnohdy i nebezpečnému klouzání rukou na řidítkách. Navíc v případě pádu vaše ruce ochrání.

Pitný režim i výživa

Zejména v dnešní době myslete na to, že po cestě nemusíte narazit na žádný otevřený bufet či občerstvení. Proto sebou vždy vozte dostatečnou zásobu tekutin. Sportovní láhev na pití můžete pohodlně uložit do držáku na rámu kola. Zdatnější sportovci na delší a náročnější cesty využívají i batohu s vodním rezervoárem.

Když vám v průběhu cesty začnou docházet síly, rozhodně přijde vhod menší svačinka či rovnou hroznový cukr, který rychle dodá potřebnou energii. Zakoupit ho můžete ve formě bílých bonbónů v jakékoliv lékárně. 

Další doplňky

V případě, že se po cestě chystáte stavět na zajímavých místech a trochu se v okolí porozhlédnout i pěšky, nebo zajít na oběd, určitě se vám bude hodit kvalitní zámek na kolo. Na trhu je k dostání několik variant, díky kterým nebudete mít strach nechat kolo bez dozoru.

V neposlední řadě myslete také na to, že i když jste si cestu dobře naplánovali, není dobré se na neznámých trasách vždy spoléhat jen na ukazatele. Proto si sebou zabalte i mapu, či překontrolujte že máte dostatečně nabitý přístroj s navigací.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *