Jeskyně na Špičáku

Jeskyně na Špičáku patří mezi nejstarší jeskyně ve střední Evropě. Její podzemní prostory se táhnou přes 400 metrů dlouhým labyrintem a pukliny jsou vytvořeny z mořským usazenin, jejichž stáří se odhaduje na 350 – 380 milionů let.

 

Tento jeskynní útvar patří mezi nejvýznamnější v Jeseníkách, který se nachází mezi obcemi Supíkovice a Písečná.  Tento dlouhý labyrint chodeb již v dávných dobách sloužil jako úkryt. První zmínky o jeskyni pocházejí z roku 1430. Na začátku 19. století byla objevena v jeskyni lidská kostra, pokládaná za pozůstatky člověka, který zde zabloudil a vyhladověl. V letech 1884 – 1885 byla jeskyně malinko upravena a zpřístupněna veřejnosti. Tehdy lidé procházeli jeskyně s průvodcem karbidových lamp, ale kvůli malé návštěvnosti se spolek, který jeskyni vlastnil rozhodl, že se jí zřekne.  Až v roce 1949 se opuštěné jeskyně ujal komunální podnik v Jeseníku a následně komunální podnik Turista a v letech 1954 – 1955 se znovu upravila a elektricky osvětlila. Výhoda je i to, že od roku 1994 byly některé prohlídkové trasy přizpůsobeny  parametrům invalidních vozíků a jeskyně se tak staly zcela bezbariérovými.

Historické nápisy a kresby na stěnách jeskyně

Jeskyně patří mezi přírodní výtvory a je poznamenána velkým množstvím nejrůznějších nápisů a kreseb. Byť sebemenší náznak letopočtů, znaků a vyobrazení tak pomáhá historikům lépe nahlédnout do historie jeskyní. Za nejstarší letopočet napsaný na jeskynní stěně se zprvu považoval záznam z roku 1564, ale v roce 2003 odhalil orientační archeologický průzkum nápisů nový letopočet a to z roku 1519 s jakýmsi prospektorským symbolem. V jeskyni je však i mnoho jiných kreseb a nápisů bez udání letopočtu, často bohužel nečitelných a tak není vyloučeno, že některé jsou ještě starší.

 

Jeskyně je významným biotopem netopýrů a vrápenců a jen v roce 1996 tady byl zjištěn výskyt šesti druhů zimujících jedinců, mezi nimiž se vyskytoval také vzácný netopýr černý.

Návštěvní okruh jeskyně je dlouhý 220 a jeho prohlídka trvá 30 minut. Děti od 6 do 15 let mají vstupné 50 Kč, senioři za 60 Kč a plné vstupné činí 80 Kč. Za příplatek 40 Kč je možné v jeskyni i fotit a natáčet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *