Návštěva hradu Valečov

Pokud si libujete ve starodávných hradních zříceninách, rozhodně by Vaší pozornosti neměl uniknout Valečov, který svými majestátními zdmi pomalu obrůstanými mechem a stromy přitahuje turisty z celého kraje.

Historie

Hrad byl založen na počátku čtrnáctého století rodem Valečovských z Valečova. Kvůli pozdější podpoře tohoto rodu Janu Žižkovi z Trocnova došlo po konci husitských válek k vypálení jeho dřevěných základů. Poté došlo k jeho přestavění, tentokrát již za využití kamenů. V průběhu staletí docházelo k velmi častému střídání jednotlivých hradních pánů až do 17. století, kdy se Valečov stal majetkem mocného rodu Valdštejnů. V té době plnil Valečov roli správního střediska a od poloviny sedmnáctého století neměl Valečov žádné další stabilní obydlení. V současné době spadá hrad do majetku blízké obce Boseň.

pic 3

Podoba hradu

Nejprve stál hrad na kamenné plošině a skládal se z několika dřevěných budov. V průběhu patnáctého století byl přistavěn palác, který následně získal patro. Uvnitř hradního pozemku bylo vystavěno několik menších budov, které sloužily různým účelům, například jako ubytování pro ženy nebo jídelna. Pod samotným hradním komplexem byla vystavěna řada obydlí, která plnila úlohu ubytování pro místní obyvatele. Ve skalních světnicích v podhradí bylo zaznamenáno obydlení ještě 5. Října 1892, kdy byly obyvatelé vyvedeni a přesídleni do nedalekého chudobince.

pic 2

Lokalita

Pokud se chcete dostat na Valečov, můžete za tím účelem využít červeně značenou Zlatou stezku Českého ráje. Ta vede dále na Klamorn a rovněž se po ní dostanete k Drábským světničkám. Druhou možností je zvolit zeleně značenou pěší trasu směren na Branžež. Kromě toho je celý kraj protkán řadou pěších a cyklistických tras, které lze vzájemně zkombinovat a vytvořit tak velmi zajímavý výlet. Pokud holdujete spíše autoturistice, je pro Vás nedaleko hradu připraveno parkoviště, které funguje sezónně za poplatek.

pic 1

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *