Jeskyně s největším podzemním jezerem v ČR

Ať už plánujete jakýkoliv výlet do Českého ráje, máte možnost kromě množství hradů a zámků navštívit také jeskynní komplex zvaný Bozkovské jeskyně, který je v současné době jediným zpřístupněným jeskynním uskupením v Severních Čechách.

Zároveň se díky své unikátní, dolomitové výzdobě a rozsáhlým prostorám Bozkovské jeskyně zasloužily o svou pevnou pozici mezi nejznámějšími jeskynními systémy v České republice. Právě pro svou unikátní výzdobu a největší podzemní jezero nacházející se na území České republiky se Jeskyně zapsaly do seznamu Národních přírodních památek.

pic 1

Uvnitř jeskyní se turisté mohou těšit na řadu křemenných útvarů, které jsou pro Bozkovské jeskyně charakteristické. Návštěvníci se setkají s nejrůznějšími lavicemi, římsami, stalaktity a stalagmity rostoucími ze všech možných i nemožných míst a směrů a jejichž tvary umožňují zapojit lidskou fantazii a představivost. Ne nadarmo si mnoho útvarů získalo výstižné názvy jako Tři králové, Přilba nebo například Hřebínek. Co je na Bozkovských jeskyních bezesporu nejzajímavější, jsou jezírka nazelenalé barvy nacházející se v nezanedbatelné části Jeskyní. Z důvodu ochrany přírody slouží ovšem pouze k uspokojení oka návštěvníka, vstup do nich je přísně zakázán.

pic 3

Jeskyně v dnešní podobě jsou výsledkem přírodních aktivit, především rozpouštění dolomitu, trvajícího několik set tisíc let. Na tvorbě Jeskyní se do významné míry podílely rovněž tektonické pohyby, které ovšem zároveň částečně zničily vnitřní výzdobu.

Pro návštěvu Jeskyní se pro velký zájem doporučuje alespoň v turistické sezóně (v letních měsících) zajistit včasnou, telefonickou rezervaci. Pokud se nechcete v rámci Českého ráje omezovat pouze na návštěvu Bozkovských jeskyní, máte celou řadu dalších možností. Využít můžete početných cyklostezek, které křižují celý Český ráj nebo můžete zavítat na jednu z romantických hradních zřícenin. Zároveň doporučujeme návštěvu „Srdce Českého ráje,“ města Turnova.

pic 2

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *