Malebné Zbrašovské aragonitové jeskyně

Jedinečné jeskyně, které vznikly za současného působení atmosférických vod a teplých minerálních vod, jež vystupují z vápenců ve velkých hloubkách, najdete u řeky Bečvy v malebných lázních Teplice nad Bečvou.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Trochu historie

Zbrašovské aragonitové jeskyně byly objeveny ke konci roku 1912, kdy dělníci pracující v kamenolomu objevili puklinu, z níž vycházela pára. Bratři Chromí se pak vydali puklinu prozkoumat a postupně objevovali další a další části jeskyní.

O jeskyních

Jeskyně jsou komplexem chodeb, dómů i puklin, to vše se nachází v několika výškových úrovních.  Jejich celková délka je skoro 1,5 kilometru. Kromě toho, že náleží k jediným jeskyním vzniklým hydrotermálním původem v České republice, tak také patří k nejteplejším jeskyním, jelikož jejich průměrná roční teplota se pohybuje okolo 14-16 °C

V jeskyních se nachází tzv. plynová jezírka, kde se nachází ve vysokých koncentracích oxid uhličitý, který se uvolňuje z podzemních jezer kyselky.

Při prohlídce spatříte jejich jedinečnou výzdobu, kterou tvoří minerál aragonit, dále raftové stalagmity či kulovité sintrové povlaky, kterým se také říká koblihy.

V jedné ze síní, zvané Mramorová síň, se od roku 1981 konají koncerty, výstavy výtvarných děl a někdy i divadelní představení. Tzv. Koblihová síň se pro změnu na konci druhé světové války stala útočištěm matek a dětí ze Zbrašova.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kudy k jeskyním

Nedaleko jeskyní vás doveze městská doprava z města Hranice, blízko, na druhé straně řeky Bečvy najdete také vlakovou zastávku či můžete přijet autem.

Vstup do jeskyní vychází na 100 korun pro dospělé, 80 korun pro seniory a 60 stojí snížené vstupné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *