Na pravém břehu řeky Bečvy, v lese nedaleko Teplic nad Bečvou, v národní přírodní rezervaci Hůrka u Hranic se skrývá naše nejhlubší propast a zároveň druhá nejhlubší zatopená sladkovodní propast na světě, byť se předpokládá, že brzy bude prokázáno, že jde o nejhlubší sladkovodní propast na světě. Nicméně zatím se potápěči marně snaží dosáhnout jejího dna a zjistit její skutečnou hloubku.
Historie propasti
Hranická propast vznikla stejně jako Zbrašovské aragonitové jeskyně hydrotermálním původem, kdy se zřítil strop jeskyně vyhlodaný kyselkou z vápenců ve směru zezdola nahoru. Část propasti nacházející se nad jezírkem měří 69,5 metru a pod jezírkem se nachází ještě velké prostory. Zatím bylo nejvíce naměřeno 384 metrů (v říjnu 2014) pod jezírkem, kdy celková hloubka propasti činí 453 metrů. Ale odborníci jsou optimističtí a odhadují, že skutečná hloubka může být až 700 či více metrů. První pokus o odborné měření proběhl již na začátku 20. století, kdy olovnicí byla naměřena hloubka 36 metrů.
Zajímavosti
Hranickou propast bychom našli zakreslenou na mapě již v roce 1627, čímž patří k našemu nejstaršímu v mapě zaznamenanému krasovému jevu. Roste zde ohrožená kapradina jelení jazyk celolistý. Propast na délku měří asi 110 metrů a na šířku asi 50 metrů.
Pověst praví, že do propasti skočil moravský král Mojmír II., aby setřásl pronásledovatele z řad velmožů ohrožujících Moravu, kteří měli skočit za ním.
Nedaleko propasti najdete zbytky hrádku Svrčov, který vznikl patrně ve 14. století a brzy poté byl již označován jako pustý. Dle pověsti zde přebývali loupeživí rytíři. Dnes už zde uvidíte opravdu jen zbytky obytné budovy, hradního příkopu a na severovýchodě ještě zbytky valu.
K Hranické propasti se dostanete od vlakové zastávky Teplice nad Bečvou, odkud vede značená trasa.