Výlet na rozhlednu Vrbici

 

Také máte rádi rozhledny a už nevíte, kterou byste navštívili? Tak to mám pro vás skvělý tip na jednu ve Východních Čechách.

 

 

O rozhledně

 

Vrbice byla postavena v roce 2005 a veřejnosti zpřístupněna o rok později a řadí se mezi naše nejnovější rozhledny v České republice a na výstavbu poskytla obec Vrbice třista tisíc korun.Její celková výška činí 30 metrů a vyhlídková plošina je vysoka necelých 26 metrů. Postavena je skoro celá ze dřeva, jen schodiště a zábradlí jsou ze železa. Pokud byste se rozhodli spočítat celkový počet schodů, měli byste se dostat na číslo 118. Možná se sice trošičku zadýcháte, ale jakmile se rozhlédnete kolem sebe, na bolavé nohy hned zapomenete. Z rozhledny krásně uvidíte nejen Krkonoše, Kunětickou horu, Orlické hory, Králický Sněžník a Kozákov, ale i Vamberk, Rychnov nad Kněžnou a Adrlův chlum.

 

Historie Vrbice

 

Rozhledna Vrbice, která je pro mnohé velkým turistickým lákadlem spadá pod obec Vrbice, nacházející se jen 4 kilometry od Kostelce nad Orlicí. Na vrcholku, kde kdysi stával kostel, postaven zřejmě ve 13.století, nesl rozhlednu už v minulosti. V roce 1937 zde armáda českých vojáků vystavěla tzv. Triangulační věž, jenž byla vysoká necelých 37 metrů. Ačkoliv nebyla oficiálně zpřístupněná, pro lidi to nečinilo žádnou překážku a vždy si našli nějaký způsob, jak na ni vystoupat. Po skončení 2.světové války však přestala mít o věž zájem a ta připadla okresu. Na dřevěné konstrukci se začalo projevovat její stáří a proto bylo v roce 1946 rozhodnuto, že se věž strhne.

Na Vrbici se dá dostat mnoha způsoby. Buď můžete využít služeb vlaku či autobusu nebo využít auto. Pro ty, kteří bydlí například ve vedlejším městě či obci si sem mohou zajet na kole.

 

Pokud přemýšlíte nad tím, kdy se na rozhlednu vydat, rozhodně bych doporučila v teplém letním nebo jarním počasí, ale rozhledna je otevřena pro veřejnost téměř celý rok. Vstupné je pro dospělé 20 Kč a děti do 15ti let 10 Kč.

Rozhledna nabízí i možnost občerstvení a zakoupení drobných suvenýrů.

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *