Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci

Na první pohled půvabnou a jedinečnou památku UNESCA, katedrálu Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele, byste rozhodně neměli opominout při návštěvě Kutné Hory, protože by to bylo určitě škoda.

P1110784

Historie katedrály

Spolu s kostnicí náleží k nejstarší části Kutné Hory.

Katedrála vznikala mezi léty 1280 až 1320 a byl do ní vtisknut jednak cisterciácký důraz na prostotu a chudobu, ale zároveň i vznešenost gotické katedrály. Když byla stavěna, tak se jednalo o první stavbu katedrálního typu a také největší sakrální stavbu nejen v Čechách, ale i na Moravě.

Husitské války kostel poškodily, následně byla provedena přestavba, které se ujal náš proslulý architekt Jan Blažej Santiny-Aichel, jenž ji provedl ve stylu barokní gotiky. Vznikly tu tak unikátní stavební prvky, kdy jmenujme např. samonosnou klenbu či samonosné točité schodiště. Sochařskou výzdobu zhotovil ponejvíce Matěj Václav Jäckel.

Když Josef II. zrušil sedlecký klášter, určitou dobu zde býval sklad mouky, následně sklad vlny a chvíli pak i vojenská nemocnice. Ale v roce 1812 v klášterních budovách vznikla továrna na tabák, která tu přetrvala dodnes a patří koncernu Philip Morris.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zajímavosti

Při návštěvě katedrály na sebe nechte působit její monumentálnost, povšimněte si úchvatné klenby i světelnosti kostela. Zaujmout vás mohou i obrazy od Petra Brandla. Vystoupáte-li po samonosném schodišti, můžete dojít i do podkroví, které bylo návštěvníkům zpřístupněno, a obdivovat zdejší klenbu.

Ač by to zřejmě málokoho napadlo, tak ve zdejší chrámové pokladnici se ukrývá jeden velký poklad, který je považován za klenot v celé střední Evropě. Najdete tu originál sedlecké monstrance, jež vznikla již před rokem 1400 a zřejmě jde o nejstarší dochovanou gotickou monstranci na celém světě.

Katedrálu najdete nedaleko kostnice v Kutné Hoře-Sedlci, kam se snadno dostanete z vlakové stanice Kutná Hora. Můžete ji navštívit po celý rok, kromě Štědrého dne. Vstupné činí 50 korun pro dospělé a 30 korun pro děti, studenty, důchodce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *