Kostel sv. Jakuba v Telči

Součástí kostela sv.Jakuba je věž, která rovněž slouží jako rozhledna. Věž je o celých 11 metrů vyšší než věž sv.Ducha, která je nejstarší věží v Telči.

DSC00637
Kostel sv.Jakuba s věží
Cestování po památkách se dá různým způsobem zpestřit. Velkou výzvou pro turisty jsou vždy staré kostelní věže. Takovou starou věž má rovněž katolický kostel sv. Jakuba v Telči, který má věž, která je vysoká rovných šedesát metrů. Kostel sv.Jakuba sice v Telči stojí již od 14. století, ale posléze byl kostel zničen. Znovu vybudován byl až v polovině 15. století. Jedná se o dvoulodní gotickou sakrální stavbu, která se nachází hned vedle telčského zámku. Ke kostelu navazuje křížová chodba, která byla přistavěna teprve v roce 1737. V křížové chodbě jsou mimo jiné umístěny pamětní desky, které připomínají oběti druhé světové války. Pamětní desky byly vyrobeny v roce 1994.

DSC00801
Interiér kostela
V interiéru gotického kostela stojí za pozornost zejména krásný pseudogotický oltář, který pochází z roku 1879. Pěkným kouskem v interiéru kostela jsou rovněž barokní varhany z roku 1725, které jsou původní. Autorem těchto barokních varhan je V.Pantoček z nedalekých Dačic.

DSC00633
Vstup na věž
Hlavní atrakcí kostela sv.Jakuba je však věž, která je turisty velmi oblíbená, neboť z vysoké věže jde krásně vidět na malebné náměstí Zachariáše z Telče, které patří k nejkrásnějším náměstí v České republice. Vyhlídková věž je otevřena již od května. Na věž vede celkem 145 schodů, přičemž 40 schodů je kamenných a 105 schodů dřevěných. Na věži jsou pak dva velmi cenné zvony, starší zvon Marie je z roku 1550, mladší zvon Jakub je z roku 1602. Do roku 1945 bydlel ve zvonici hlásný. Vstupné pro dospělého návštěvníka do věže je 30 korun, studenti a senioři zaplatí 25 korun, děti pak 10 korun. Za nepříznivého počasí je vstup do věže zakázán.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *