Zajímavá rozhledna na vrcholku Výhon

Navštivte trošku vzhledově atypickou rozhlednu nacházející se nedaleko moravské metropole Brno, kterou lze spatřit již z dálnice D2 – jmenuje se Akátová věž.

Při cestování po Brněnsku neopomeňte blízko Židlochovic, vzdálených jen 15 kilometrů od Brna, na vrcholku kopce Výhon navštívit vzhledově zajímavou rozhlednu.

Zajímavé je, že zdejší kopec je místem nejbohatších paleontologických nálezů na Moravě. Ve svazích se nachází vápence a pískovce, v nichž byly nalezeny unikátní zkameněliny, jako je spodní čelist velryby, žraločí zuby či např. ostny ježovek.

O rozhledně

V roce 2009 zde byla postavena 15, 7 metrů vysoká rozhledna trošku atypického vzhledu. Slavnostní otevření rozhledny proběhlo 1. srpna 2009.  Její název je Akátová věž, jež jméno získala dle dřeva akátu, z kterého byla postavena. Autor Pavel Jura vytvořil stavbu kruhového půdorysu s průměrem 3,7 metrů a vevnitř se nachází točité schodiště, které obklopuje třicet svisle postavených fošen z akátového dřeva.

Na vrcholek vyhlídky vede 76 schodů a po jejich vyšlápnutí se vám naskytne zajímavý pohled na Drahanskou vrchovinu, moravskou metropoli Brno, hřbet Pálavy či výběžky Žďánického lesa. Je-li opravdu dobrá viditelnost, lze spatřit i Bílé Karpaty.

Zajímavosti

Severozápadně od vrchu Výhon se nachází ostroh zvaný Cezavy, kde kdysi stávalo pravěké hradiště a jde o nejvýznamnější archeologickou lokalitu. Archeologové zjistili, že zde lidé sídlili již od starší doby kamenné až do doby stěhování národů, které probíhalo v 5.-6. století. Největšího významu ale lokalita dosáhla až v době bronzové. V roce 1933 zde bylo nalezeno celkem 18 bronzových předmětů z této doby, což nemá obdoby nikde jinde v Evropě. Za nejmladší nález, nemalého významu, je považováno objevení hrobu neznámého vládce.

Praktické informace

Rozhledna je volně přístupná a je otevřena po celý rok za hezkého počasí.

Přístup k rozhledně je od obce Židlochovice, odkud vás povede zelená turistická značka, nebo z obce Blučina, odkud se také vydáte po zelené značce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *