Nejstarší věž v Telči

Pokud chcete vidět Telč z ptačí perspektivy, navštivte věž sv.Ducha, která je nejstarší věží v Telči.
Románská věž
Věž sv.Ducha je románská věž, která byla postavena už v první polovině 13. století. Jedná se tak o nejstarší stavební památku Telče. Původně šlo o strážní věž, která měla chránit město. Později byl k této románské věži přistavěn malý kostel, který sloužil královskému správci obce, takže neměl funkci farního kostela.

 

DSC00613
Pozdější úpravy věže
Věž, která má tvar hranolu, byla postavena z velkých kvádrů, které byly velmi pečlivě a svědomitě opracované. Do věže se vstupuje na východní straně, kde je portál s kamenným ostěním. V minulosti měřila věž 51,5 metrů, nicméně později došlo ke snížení věže na 49 metrů. Ke snížení věže na 49 metrů došlo po velkém požáru, který věž zachvátil v roce 1655. Tento velký požár však nebyl zdaleka poslední, další katastrofální požár přišel v roce 1836. Po tomto požáru dostala věž sv.Ducha pro změnu krásnou novogotickou jehlancovou střechu.

DSC00678
Věž v současnosti
Románská věž sv.Ducha v Telči je přístupná veřejnosti, takže, kdo nemá příliš strach z velkých výšek, může se podívat na Telč z ptačí perspektivy. Z ptačí perspektivy uvidíte především nádherné renesanční náměstí Zachariáše z Hradce. Na věž sv.Ducha se dostanete po vnějších dřevěných schodech, na samotný vrchol vede devadesát sedm schodů. Ve věži je umístěna zajímavá expozice obrazů Jana Křena, který žil v letech 1923 až 1998. Tento malíř, který se narodil v nedalekým Myslibořicích, maloval své olejové obrazy z filosofických důvodů, takže jeho dílo má nadčasovou dimenzi. Vstupné na věž je 15 korun pro dospělého a 10 korun pro studenty a děti. Rodinná vstupenky pak přijde na 30 korun. Na tuto vstupenku mohou do věže dva dospělí a tři děti do patnácti let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *