Rádi byste viděli na vlastní oči krásy Českého krasu? V tom případě Vám doporučujeme návštěvu Koněpruských jeskyní s doprovodem profesionálního průvodce.
Koněpruské jeskyně naleznete přímo v srdci Chráněné krajinné oblasti Český kras, ve vzdálenosti přibližně pěti kilometrů od města Beroun. Důležitost z hlediska jeskynních památek propůjčuje Koněpruským jeskyním především fakt, že se jedná o nejdelší jeskynní systém v Čechách, skládající se ze tří pater, mezi kterými figuruje výškový rozdíl 70 metrů. Střední patro jeskyní bylo objeveno v roce 1950 zcela náhodou při odstřelech v sousedícím lomu. Veřejnost se z návštěv Jeskyní může těšit od roku 1959.
Uvnitř jeskyní bylo nalezeno množství živočišných pozůstatků datovaných až 13 000 let do minulosti. Důkazy také svědčí o tom, že mezi lety 1469 a 1472 fungovala v nejvyšším patře penězokazecká dílna, jejímž cílem byla výroba falešných mincí. Díky působení přírodních vlivů se návštěvníci mohou těšit na rozličné tvary a zajímavé optické jevy ve všech poschodích jeskyně. Za zmínku stojí jednoznačně jeskyně „U Varhan,“ což je druhá jeskyně (po Spallanzaniho jeskyni), která se návštěvníkům zjeví po vstupu do komplexu. Tato jeskyně je plná stalaktitů různých tvarů a velikostí, které návštěvníkům nabídnou vskutku úchvatný pohled. Rozhodně bychom neměli zapomínat na Proškův Dóm, pravděpodobně nejkrásnější jeskynní prostor v celém komplexu. Jeho hlavní část tvoří sintrové jezírko a tak zvané Koněpruské růžice.
Kromě své role turistické atrakce jsou Koněpruské jeskyně rovněž důležité v rámci výzkumu geologického vývoje středních Čech v období čtvrtohor. Pokud budete mít v plánu Jeskyně navštívit, učiňte tak v otevíracím období, které trvá od 1. dubna až do 31. října. Nudy se bát nemusíte, prohlídková trasa měří pouhých 610 metrů. Díky vysokým stropům a celkové velikosti jeskynních prostor se nemusíte bát ani za předpokladu, že trpíte klaustrofobií. Měli byste ovšem být v dobré kondici, protože na Vás v rámci prohlídky čeká téměř 500 schodů.