Výšlap na Sněžku

 

Myslím si, že každý člověk by aspoň jednou za život měl shlédnout krásy naší země z nejvyšší hory České republiky. Ač je tento fyzický výkon pro některé poněkud náročnější,uvidíte, že to opravdu stojí za to.

Něco málo o Sněžce

Hora Sněžka je se svými 1603 metry nejvyšší horou nejen v Krkonoších, ale i v celé České republice. Skalnatým vrcholkem, který má rozlohu 30 akrů vede česko – polská hranice. Jméno Sněžka vzniklo z původního pojmenování Sněžná, odvozeného od slovního spojení ,,sněhem pokrytá“. Než ale došlo k ustálení současného jména hory v roce 1823,říkalo se jíPahrbek Sněžný, Sněžovka nebo Sněhovka.Skalnatý vrchol hory nabízí turistům nádherné výhledy jak na české, tak i polské strany nevyjímaje celé Krkonoše.Průměrná roční teplota se tady pohybuje kolem 0,2°C a rychlost větru zde byla naměřena 216km/hod.,což představuje český rekord.

 

Cesta na Sněžku
Cesta na Sněžku

Jak se tam dostanete?

Existuje několik způsobů, jak se dá na Sněžku dostat. Pokud příliš neholdujete dlouhým pěším túrám a máte raději pohodlí, je pro vás nejideálnější lanovka z Pece pod Sněžkou, která vás vyveze až na vrchol přes mezistanici na Růžové hoře. Během necelé půlhodinky vás budou provázet úchvatné výhledy do zdejšího kraje.

Pro turisty, kteří mají rádi dlouhé pěší túry si řekneme dvě základní trasy, pokaždé ale počítejte s pořádným výstupem:

Výstup z pomezních bud – Výchozím bodem je Horní Malá Úpa. Tato trasa patří mezi nejlehčí výstupy na Sněžku a výchozím místem jsou Pomezní boudy, kam se dá dostat autobusem nebo autem. Pak už jen budete následovat červeně vyznačenou trasu, po které se dostanete k chatě Jelenka, kde je v provozu i restaurace. Odtud už budete stoupat nahoru na Sněžku přes Obří hřeben .Celková délka trasy je zhruba 8 km.

Výstup z Pece přes Růžovou horu – V druhé variantě se vydáte z Pece pod Sněžkou po zelené na Růžovou horu na chatu v Růžohorkách, která je vyhlášena svou dobrou kuchyní.Celková délka trasy činí necelých 6,5 km.

 

Vrcholek Sněžky
Vrcholek Sněžky

 

Dopravní informace

Do Pece se dostanete autem po silnici 296. K dispozici tu jsou i placená parkoviště hned u lanovky v Peci, kde se cena pohybuje okolo 100 Kč na celý den.

Myslím si, že je to skvělý rodinný výlet a opravdu za to stojí, takže rozhodně neváhejte a potěšte Sněžku svou návštěvou.

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *