Židovská Praha

Rádi byste zase jednou navštívili Prahu, ale nechcete se zastavovat u běžných turistických atrakcí jako je Socha svatého Václava nebo Orloj na Staroměstském náměstí? Rozhodně byste neměli zapomenout na rozsáhlé Židovské město, které i po několika staletích překypuje středověkou atmosférou a historií na každém kroku.

Židovskou část Prahy, známou také jako Josefov, naleznete na pravém břehu Vltavy. I přes značné architektonické zásahy z průběhu devatenáctého a dvacátého století, jejichž názornou ukázkou je například moderní Pařížská ulice se všemi svými luxusními obchody, se čtvrti podařilo zachovat si svůj někdejší ráz. Židovskou čtvrtí se míní řada památek. Na prvním místě jednoznačně synagogy, z nichž mezi nejznámější patří Maiselova a Španělská. Dále nesmíme opomenout mimo jiné Starý židovský hřbitov a samozřejmě Židovské muzeum v Praze.

pic 2

Pokud patříte mezi muzejní nadšence, rozhodně si toto muzeum nenechte ujít. V jeho expozici se Vám naskytne pohled na sbírkové předměty týkající se historie místní židovské obce, a to od počátku jejího vzniku až po dnešní dobu. Velice impresivní je část výstavy zaměřená na období druhé světové války a holocaust. Při návštěvě doporučujeme rovněž vymezit si čas na zhlédnutí Židovského hřbitova s jeho 12 000 náhrobky. Nejstarší hrob pochází z patnáctého století a patří učenci Avigdoru Karovi. Pravděpodobně nejvýznamnější osobou zde pohřbenou je řečený rabi Löw, se kterým se pojí také známá pověst o umělé bytosti – Golemovi. V neposlední řadě je pro turisty rovněž zajímavý fenomén Franze Kafky, jehož dům naleznete v Maiselově ulici. Na Malé straně se nachází rovněž muzeum věnované dílu a životu tohoto komplikovaného židovského spisovatele.

pic 3

V případě, že se rozhodnete Židovské město v Praze navštívit, vyhraďte si pro svůj výlet rozhodně celý den. Pokud budete chtít skloubit návštěvu všech hlavních památek a případně si řádně užít expozice místního muzea, nebudete vynaloženého času ani v nejmenším litovat.

pic 1

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *