Majestátní hrad Valdštejn

Kousek nad Turnovem naleznou turisté nádherný hrad postavený na skalní vyvýšenině, který nabízí úchvatný pohled na srdce Českého ráje, stejně jako zajímavou prohlídku plnou historie a zajímavostí.

Historie hradu

K založení hradu Valdštejn došlo roku 1260. Původně patřil do majetku rodu Markvarticů, nicméně v 15. století již nebylo na hradě zaznamenáno žádné stálé obydlení. V této době hrad chátral a později dokonce vyhořel. K obnově hradu v jeho celé majestátnosti došlo až rodem Valdštejnů, kterému hrad patřil dalších 200 let. Svůj věhlas si hrad získal postupem času, především však právě za panování Valdštejnů v průběhu 18. století.

pic 2

Co uvidíte?

Na turisty zapůsobí ještě před samotným vstupem do hradu vstupní most, na kterém se nacházejí sochy svatých patronů českých zemí. Součástí hradního komplexu je také menší kaple, kterou mohou turisté rovněž navštívit. Samotná prohlídka s průvodcem potom zahrnuje Slavnostní sál a vedlejší salonek, který obsahuje portréty představitelů posledního rodu, kterému hrad patřil, Aehrenthalů. Neméně zajímavá je také hladomorna a především kostel sv. Jana Nepomuckého, který je dominantou hradu a který turisté uvidí již zdálky. V průběhu 19. Století byla na hradním pozemku vybudována vyhlídka nabízející krásný výhled na Trosky a nedaleké skalní město. Za příznivého počasí se tak turistům naskytnou úžasné výhledy na poklady Českého ráje.

pic 1

Zajímavost

Díky své romantické atmosféře a krásným výhledům se na hradě Valdštejn často pořádají nejrůznější kulturní akce jako výstavy nebo menší koncerty. Obzvláště si Valdštejn získal popularitu mezi organizátory svateb a na hradním pozemku jsou tak poměrně často k vidění svatební obřady.

Návštěvníkům doporučujeme zkombinovat výlet na hrad Valdštejn s návštěvou blízkého skalního města, případně s hradní zříceninou Trosky. Okolí nabízí příjemné vyžití rovněž cyklistům, kteří se mohou těšit na bezpočet cyklistických stezek.

Valdštejn

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *