Výlet na rozhlednu Žalý

Pokud máte rádi výšky a plánujete výlet do Krkonoš, rozhodně by Vaší pozornosti neměla uniknout majestátní rozhledna Žalý, nacházející se u Herlíkovic na vrcholu lyžařské sjezdovky.

Přístup je možný buď za využití značených stezek z Vrchlabí, popřípadě od Horních Míseček, a dále lze samozřejmě využít právě lanovku, která jinak slouží v zimních měsících především lyžařům. Tato čtyřsedačková lanovka je v provozu od roku 1996, kdy byla odstraněna do té doby přítomná dvousedačková. Velmi populární je cesta z Benecka, které je samo o sobě zajímavé svou malebnou krajinou a platí za jedno z nejkrásnějších míst v celých Krkonoších.

pic 1

Historie rozhledny
První hostinec spolu s rozhlednou byly na vrcholu vystavěny koncem devatenáctého století na přání hraběte Jana Harracha. Zajímavé je, že kamenná rozhledna se dochovala bez jakékoliv nutnosti rozsáhlejších rekonstrukcí. Původní hostinec ovšem shořel začátkem dvacátého století a na jeho základech byla vystavěna dřevěná stavba, jejíž rolí bylo sloužit jako součást Zemské Jubilejní Výstavy. Vydržela tu až do druhé světové války, kdy byla zničena. Až do roku 2008 tu potom nebyl žádný hostinec obnoven a rozhledna stála naprosto osamoceně.

pic 3

V současné době se mohou turisté těšit jak na úžasný výhled, který je za skvělého počasí vskutku úchvatný, tak také na pohoštění, které ať už pěším turistům v letním období nebo náruživým běžkařům v zimě zajisté přijde vhod. Pro výstup na rozhlednu není zapotřebí žádné extrémní fyzičky, věž měří pouhých osmnáct metrů a čítá 89 schodů. Spatřit můžete z rozhledny Žalý v podstatě celé Krkonoše, za dobrého počasí je možné bez problému dohlédnout do sousedních zemí Polska a Německa. Při návštěvě doporučujeme zkombinovat výlet s výstupem na Sněžku nebo jiný krkonošský vrchol.

pic 2

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *