Muzeum zemědělské techniky v Čáslavi

Ve Středočeském kraji, v malém městečku Čáslav najdete muzeum, jež vám nabídne prohlídku unikátní sbírky nejen historických traktorů, parních oraček, mlátiček obilí, ale i dalších zemědělských strojů pocházejících jak z tuzemské, tak zahraniční výroby. Takže milovníci strojů a techniky by měli zpozornět.

O muzeu

Nachází se v prostorách bývalého armádního autoparku. Muzeum zemědělské techniky svůj zájem soustřeďuje na historii a vývoj techniky a mechanizace i na její současnost. Zdejší sbírka traktorů a historických oradel náleží k jedné z největších a také nejvýznamnějších podobného druhu v Evropě. Muzeum je pobočkou NZM Praha.

Expozice

V rámci expozice Historické traktory si můžete prohlédnout traktory a zemědělské parní stroje, od zhruba třiceti různých výrobců, pocházejících především z první poloviny dvacátého století.

V expozici Sklízecí mlátičky spatříte sklízecí mlátičky neboli kombajny typicky používané v zemědělství.

Dřinu strojům? Dřinu strojům! – tato expozice vás provede dějinami a vývojem zemědělské techniky, ale také využívaní energie. Expozice se zaměřuje především na dějiny zemědělského strojnictví. Součástí je i dětský program, kde si děti mohou vyzkoušet elektronický kvíz, sestavit si vlastní převody či si zapůjčit šlapací traktůrky.

NZM_CASLAV_TRAKTORY

Depozitáře

Prohlédnout si můžete i několik depozitářů – Stabilní motory představí exponáty světových výrobců, kdy budete moci obdivovat nejen rozličnost konstrukcí, ale též technické zpracování. Depozitář Obilní mlátičky vás seznámí se stroji pro mlácení obilí, jež ovlivnily vznik kombajnů. V depozitáři zvaném Jede traktor orat brambor sinávštěvník může prohlédnout téměř sedmdesát strojů a nástrojů souvisejících s pěstováním brambor.

NZM_CASLAV_KOMBAJNY

Navíc se každý rok, v prvním červnovém víkendu koná akce zvaná Pradědečkův traktor, kdy spatříte v chodu historické traktory, parní stroje a mnohé další.

Vstupné činí 90 korun pro dospělé a snížené vstupné činí 60 korun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *