Při cestování po východních Čechách neopomeňte navštívit město perníku a proslulých dostihových závodů – Pardubice.
Co zajímavého lze v Pardubicích vidět?
Již z dálky je viditelná dominanta Pardubic – Zelená brána, věž z roku 1538, která své jméno získala podle své střechy pokryté měděným plechem, který časem zoxidoval a získal zelenavý nádech.
Na Pernštýnském náměstí najdete stopy pozdně gotické výstavby. Charakteristické jsou pro ně obloučkové štíty a ještě jsou osazeny terakoty. Jistě na první pohled zaujme neorenesanční radnice.
Za návštěvu stojí i kostel sv. Bartoloměje, který nechal postavit začátkem 16. století Vilém z Pernštejna a vznikl u něj klášter minoritů. Uvnitř kostela se nachází renesanční náhrobek Vojtěcha z Pernštejna. Další zajímavostí interiéru kostela je oltářní obraz Umučení sv. Bartoloměje a sousoší Kalvárie.
U řeky Chrudimky, kousek od centra, stojí automatické mlýny bratří Winternitzů, které vznikly dle projektu architekta J. Gočára. Mlýny mají vzhled romantického hradu, což jen dokládá, jak lze uplatnit moderní architekturu při stavbě objektu pro výrobu.
Kolem zámku, který byl původně hradem a který byl pány z Pernštejna přestavěn na palác, se nachází Tyršovy sady v místech bývalého zámeckého příkopu. Uvnitř zámku se dochovaly velmi cenné zbytky raně renesančních nástěnných maleb, dále např. kazetové stropy či vstupní portál značné ceny. Jinak zde sídlí Východočeské muzeum, ve kterém se nachází šest stálých expozic. Samostatný okruh tvoří prohlídka rytířských sálů.
Pokud si chcete prohlédnout to nejhezčí a nejzajímavější z Pardubic, vydejte se po Stezce Viléma z Pernštejna, na okruhu o délce 2,5 kilometru se nachází celkem deset informačních tabulí, které vás seznámí se zajímavostmi tohoto příjemného východočeského města.