Na kole kolem Novomlýnské nádrže

Pojeďte navštívit překrásný kout naší země, kterým je jistě Pálava, místo se zelenými vinohrady, bělavé skály Děvína a mnoho úchvatných pohledů.

Start cyklovýletu je v Šakvicích u železniční zastávky, která je dobře dostupná jak od Břeclavi, tak i od Brna. Nejprve budete pokračovat po červené turistické značce do vesnice Šakvice, obce nacházející se na pahorku nad Novomlýnskou nádrží. Za Šakvicemi se lze napojit na cyklostezku 5066 a pokračovat do obce Zaječí a odsud např. na rozhlednu Dalibor nebo nadále po červené turistické značce směrem k autokempu, kdy trasa vede stále v blízkosti vodní nádrže.

Novomlýnská nádrž nebo také Vodní nádrž Nové Mlýny

Vodní nádrž vznikla uměle, kdy byla postavena hráz v místě soutoku tří řek – Dyje, Jihlavy a Svratky. Stavba nádrže probíhala v letech 1975-1988 a neobešla se bez problémů, jelikož než bylo údolí zatopeno, tak se podél Dyje nacházely především lužní lesy, ale také i vesnice Mušov, ze které zbyl nad hladinou jen kostel. Vodní nádrž Nové Mlýny je složena ze tří nádrží – Mušovské, Věstonické a Novomlýnské, kdy druhá nádrž slouží především jako ornitologická rezervace a Nové Mlýny jsou oblíbeným místem rybářů.

Brzy vyjedete u vesnice Nové Mlýny, odkud lze do Pavlova pokračovat po cyklostezce či stále dál po hrázi nádrže.

Pavlov

Malebná vesnička se sněhobílým kostelem zasvěceným sv. Barboře, který pochází z roku 1740 a jehož věž je 34,5 metru vysoká. Zdejší obec již v 15. století náležela k největším vinařským obcím spadajícím pod panství města Mikulova. Zastavit se můžete ve zdejší vinotéce. U Pavlova se nachází jachtařský přístav.

Z Pavlova pokračujte po cyklostezce 5043 do Dolních Věstonic, kde odbočíte na Strachotín, přejedete hráz a dále pokračujete po silnici druhé třídy či. 420 zpět do Šakvic.

Dolní Věstonice

Vesnici proslavil především nález sošky Věstonické Venuše, jež byla objevena v roce 1925 v pravěkém nalezišti, které se nachází mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem. Ve vesnici můžete navštívit Archeologické muzeum na návsi.

Trasa měří kolem 25 kilometrů a je nenáročná. Samozřejmě si ji můžete prodloužit třeba z Pavlova výletem na Dívčí hrady apod.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *