Zámek v Mikulově

 

Každé léto cestuje mnoho lidí z České republiky do Chorvatska a většinou jede k Jaderskému moři autobusem nebo autem přes jihomoravský Mikulov, jehož dominantou je nádherný zámek, který hrdě stojí na Zámeckém vrchu. Zámek v Mikulově tedy zná jistě mnoho lidí, otázkou však je, kolik lidí bylo doopravdy uvnitř zámku. Pokud patříte mezi ty, kteří zámek v Mikulově ještě nenavštívili, přijměte několik zajímavých a podnětných informací o tomto krásném moravském zámku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zámek a jeho slavní hosté

Zámek v Mikulově byl dějištěm mnoha zajímavých návštěv a událostí. Zámek kupříkladu navštívila Marie Terezie, která na zámku hostila moravské stavy. Zámek v Mikulově rovněž osobně navštívil slavný Napoleon, který zde v roce 1806 sjednal mír s nepřátelským Rakouskem. Roku 1866 se v sálech zámku taktéž podepisovala mírová smlouva mezi Pruskem a Rakouskem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Velká devastace zámku

Na konci druhé světové války byl zámek velmi vážně poškozen. Ustupující německá vojska chtěla zámek srovnat se zemí, takže ho celý zapálila. Oheň zámek téměř zdemoloval, takže byla zničena velmi cenná výzdoba a mnohé věci z unikátní sbírky Moravského muzea.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zámek v současnosti

Zámek v Mikulově je však již dávno opraven, takže v současné době můžete na zámku například navštívit regionální muzeum, které mapuje dějiny zámku a města. Velkým lákadlem je však expozice vinařství a vinohradnictví, která je umístěna do zámeckého sklepa. Naprostou raritou zámeckého sklepa je gigantický sud z roku 1643, který je pro neuvěřitelných 1010 litrů vína. Ve své dlouhé existenci však byl tento obří sud naplněn pouze dvakrát. Zámek v Mikulově je v letních měsících otevřen od úterka do neděle od 9 do 17 hodiny, o letních prázdninách pak od 9 do 18 hodiny. Vstupné do základního zámeckého okruhu činí pro dospělého 150 korun, do zámeckého sklepa pak 120 korun. Prohlídka základního okruhu je dlouhá 120 minut.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *