Návštěva hradu Rabí

Tato hradní zřícenina se nachází ve stejnojmenné vesnici na vyvýšenině u řeky Otavy. Hrad je kromě své historie zajímavý především svou rozlohou, která činí jeden hektar a řadí jej na první místo v žebříčku velikosti hradů v České republice.

Historie

Původní stavbou na místě dnešního hradu byla tvrz postavená pány z Velhartic na počátku čtrnáctého století. Ani ta ovšem neunikla řádění husitských vojsk a v červnu 1421 byla jejich vojsky dobyta. Právě při obléhání hradu Rabí přišel o oko známý husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova. V průběhu patnáctého století byla realizována rozsáhlá rekonstrukce hradních prostor, při které bylo celé území hradu rozšířeno a také zásadně zmohutnělo jeho opevnění. V prostředku hradu byl vybudován donjon (mohutná věž čtvercového nebo obdélníkového tvaru), který měl zajišťovat ochranu a bezpečí uvnitř i mimo hradby. Na konci patnáctého století byla rovněž dokončena stavba kaple. Hrad byl opět obléhán a vypleněn v průběhu třicetileté války a v osmnáctém století dokonce vyhořel. Částečných rekonstrukčních prací se dočkal v roce 1920. V současné době má veřejnost možnost hrad navštívit, v jedné z rekonstruovaných částí se dokonce nachází zdejší muzeum.

178997-original1-lbnz6

Architektonický vývoj

Nejstarší hradní části pocházejí z počátku čtrnáctého století, jedná se především o mohutnou hranolovou věž, která je dominantou celého hradního komplexu, dále úzký parkán a vnější hrazení. V průběhu následujících dvou století došlo ke stavbě dalších obytných budov, také bylo kompletně vybudováno druhé předhradí. Nejnovější částí hradu je dělostřelecké opevnění s jednotlivými úkryty pro dělostřelce a vojáky na hradbách.

hrad_rabi

Cestování na hrad Rabí nabízí svým návštěvníkům hned dvě prohlídkové trasy a v létě navíc řadu doprovodných programů. V průběhu celého roku se na hradě pořádají též nejrůznější kulturní akce zaměřené na děti i dospělé.

hrad-rabi-2

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *