U jihomoravských Mikulčic se nachází významná archeologická lokalita, která již delší dobu usiluje, aby byla zapsána na prestižní seznam kulturního děditství UNESCO. V současné době má k tomu opět blízko, protože v areálu archeoparku vyrostly další nové stavby.
Areál vykopávek
V Mikulčicích se začalo kopat v roce 1954. Od té doby bylo odkryto více než 2500 hrobů, které jsou z 9. století našeho letopočtu. V hrobech se našlo velké množství úlomků a cenných předmětů. Mezi největší nález lze považovat velké dubové čluny, které se pod vrstvou mokré zeminy zachránily.
Nová podoba Mikulčic
V současnosti finišuje dostavba nové muzejní budovy, která by měla být otevřena začátkem května. Zbrusu nová budova je ještě ozdobena o krásnou vyhlídkovou věž, z které bude nádherný výhled na celý archeologický areál. V areálu archeoparku je k viděné ještě jedna zajímavá expozici pod střechou, kde jsou odhaleny především základy prvního objeveného kostelíka z velkomoravských dob.
Vstupné
Vstupné do archeoparku je velmi příznivé. Vstupné pro dospělého návštěvníka činí 100 korun, 60 korun pak stojí dětské vstupné. V ceně jedné vstupenky je zahrnut odborný výklad průvodce. Prohlídka s průvodce trvá přibližně hodinu a půl. Bez odborného výkladu průvodce stojí vstupné pouze 60 korun. Na pokladně je možné si také zapůjčit audioprůvodce. Archeopark najdete zhruba dva až tři kilometry za jihomoravskou obcí Mikulčice. K archeoparku se nejrychleji dostanete autem. Pokud auto nemáte, využijte veřejnou dopravu, nicméně počítejte s tím, že se nějaký ten kilometr projdete. Nejbližší vlaková stanice je v sousedních Lužicích, což je od archeoparku přibližně pět kilometrů. Z Břeclavi a Hodonína však do Mikulčic jezdí autobusy, z Mikulčic je to pak do archeoparku dva až tři kilometry.