Židovské město v Boskovicích

 

Židovské město v Boskovicích je jedno z nejpěknějších židovských ghett na území České republiky. V nedávné době byly navíc četné židovské památky opraveny, takže nyní židovské ghetto v Boskovicích září novotou.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Naučná stezka

Napříč židovským městem v Boskovicích vede naučná stezka, která návštěvníky Boskovic seznamuje s pohnutou historií zdejších Židů. V samotném židovském ghettu si můžete kupříkladu prohlédnout synagogu maior a židovskou rituální lázeň.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Synagoga maior

Synagoga maior je jediná ze tří boskovických synagog, která se zachovala. Synagoga byla postavena v roce 1639. Synagoga nese novogotické prvky a v interiéru synagogy se dochovaly velmi cenné hebrejské nápisy. V současné době je v synagoze umístěno regionální muzeum a muzeum místní židovské komunity.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Procházky s odborným výkladem

Od května do září jsou v židovském městě v Boskovicích organizovány prohlídky s odborným výkladem. V nabídce jsou tři okruhy: krátký okruh, okruh s návštěvou interiéru památek a „kompletní“ okruh. Krátký okruh trvá 45 minut a s průvodcem se projdete celým židovským ghettem. Vstupenka stojí 35 korun, pro děti a důchodce 20 korun. Okruh s návštěvou interiéru památek trvá celkem 90 minut a s průvodcem navštívíte místní synagogu a rituální lázně. Cena této prohlídky je 65 korun, respektive 50 korun. Poslední „kompletní“ okruh je ještě obohacen o návštěvu židovského hřbitova, takže celá prohlídka trvá 150 minut a přijde na 75, respektive 60 korun.

Oběd v židovském ghettu

Pokud vám v židovském ghettu vyhládne, můžete navštívit některou z četných místních restaurací. Mezi nejvyhlášenější restaurace v židovském ghettu patří restaurace Makkabi, kterou poznáte podle žluté fasády domu. Makkabi restaurace je zajímavá tím, že v prostorách restaurace visí staré fotografie, které zachycují dávnou minulost židovského města.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *