Navštivte Hanácké Athény

Půvabné město s titulem nejkrásnější historické město z roku 1997, pěkné náměstí, procházka v krásných zahradách, místo spjaté s biskupy … Pořád nevíte, o jaké město se jedná? Pak se s námi vydejte na návštěvu Kroměříže.

Zajímavosti

Původní název města zní Cromesir či Kemsier. Než zde vzniklo město, stála tu osada u obchodní cesty. Narodil se tu např. známý Jan Milíč z Kroměříže, spisovatel Miloš Macourek nebo také Karel Kryl. Město bylo v historii velmi dlouho spjaty s biskupy a arcibiskupy, kteří zde měli rezidentní sídlo, i díky nim město vzkvétalo.

Co navštívit

Velké náměstí

V rohu půvabného historického náměstí si povšimněte radniční věže, měřící 40 metrů, a na ni si pozorně prohlédněte hodiny. Je na nich něco zvláštního? Mělo by, hodiny mají dva ciferníky. Horní ciferník dává vědět, kolik je právě hodin a dolní ciferník zase ukazuje minuty.

Zámek a Podzámecká zahrada

Barokní skvost nacházející se na listině národních kulturních památek a také zapsaný na Seznamu UNESCO vám dá možnost nahlédnout do honosných zámeckých interiérů, které dříve obývali biskupové a arcibiskupové, prohlédnout si obrazy význačných umělců v zámecké obrazárně, vystoupat na věž a pohlédnout na město z ptačí perspektivy, ochutnat mešní víno ve zdejších sklepech či relaxovat např. u rybníčku v Podzámecké zahradě, kde se nachází i několik menších staveb a mnoho druhů vzácných stromů nejen z Evropy.

Kostel sv. Mořice

Nedaleko náměstí najdete jednu z největších gotických staveb v České republice, kterou nechal ve 13. století postavit biskup Bruno ze Schauenburgu.

Biskupská mincovna

Milovníci a obdivovatelé mincí jistě zavítají do mincovny, kde si budou moci prohlédnout expozici seznamující s historií mincování, mincovní unikáty a mnoho dalšího.

Muzeum Kroměřížska

V muzeu se skrývá rarita, kterou je orloj Jana Lindušky z Přerova, jenž do něho ukryl několik tajemství. Nicméně jistě zaujme spoustou ciferníků, ručiček a ukazatelů. Prohlédnout si můžete i expozici, kde se dozvíte více o zdejším rodákovi Maxovi Švabinském.

Květná zahrada

Zapomenout byste rozhodně neměli na skvost evropské barokní architektury taktéž zapsaný na Seznamu UNESCA. Projít se můžete po kolonádě, obdivovat ornamentální obrazce zeleně a geometrickou síť cest a do rotundy se zajděte podívat na Foucaltovo kyvadlo.