Synagoga ve Strážnice

Synagoga ve Strážnice je další dobře zachovalou židovskou památkou na našem území. Pokud vás židovské památky zajímají, je návštěva synagogy ve Strážnice dobrým tipem na zajímavý výlet.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Krátká historie synagogy
Synagoga ve Strážnici spatřila světlo světa v roce 1804. Židovská modlitebna byla postavena v prostém klasicistním stylu. Později však byla synagoga upravena do novogotického stylu. Synagoga sloužila místnímu židovskému obyvatelstvu až do roku 1941. Po roce 1941 byl objekt uzavřen a od roku 1948 sloužila židovská modlitebna jako skladiště židlí pro podnik TON. Teprve v roce 1991 byla synagoga vrácena původním majitelům a od roku 2008 je veřejnosti zpřístupněna. V současné době slouží židovská modlitebna jako muzeum a galerie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Popis budovy
Interiér židovské modlitebny ve Strážnici je velmi prostý. Hlavní sál je vymalován rostlinnými motivy. Barevná okna mají pak motiv Davidovy hvězdy. Při vstupy do synagogy si na jižním průčelí můžete povšimnout unikátních slunečních hodin. Fasáda synagogy je ve žluté barvě. Hned za synagogou se nachází rozsáhlý židovský hřbitov. Tento židovský hřbitov čití zhruba 1500 hrobů včetně významných rabínských hrobů. Starší hroby jsou z pískovce a mramoru, novější pak ze světlé a tmavé žuly. Mezi nejvýznamnější hroby lze pokládat hrob rabína Arona ben Benjamina ha-Levi, který zemřel v roce 1686 a hrob rabína Meira ben Josefa Deutscha, který zemřel v roce 1781. Většina náhrobků je opatřena hebrejskými nápisy, pouze ty novější náhrobky mají i německé a české texty.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Vstupné do synagogy
Synagogu ve Strážnici můžete navštívit od června do září od pátku do neděle od 13.30 do 17.30 hodin. Vstupné pro dospělého vyjde na 40 korun, snížené vstupné pro děti, studenty a důchodce stojí 20 korun. Rodinná vstupenka pak přijde na 95 korun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *