Navštivte krásné jeskyně v Moravském krasu, které jsou nejnavštěvovanějšími jeskyněmi u nás, kde se můžete svézt i po ponorné říčce Punkvě, což dává jeskyním punc velmi zajímavého zážitku, který se vám jinde jen tak nenaskytne, jak lze usuzovat i z obrovského zájmu o návštěvu jeskyní. Tak si ji ani vy nenechte ujít.
O jeskyních
Punkevní jeskyně náleží k nejdelší jeskynní soustavě v České republice – Amatérské jeskyni, jejíž délka je více jak 40 kilometrů. Punkva, která vzniká díky soutoku podzemních vod, dala vzniknout Punkevním jeskyním. Ponorná říčka vyvěrá na povrch na dvou místech – v propasti Machocha a pak také v Pustém Žlebu. Poprvé byla suchá část jeskyní objevena v roce 1909, následovaly průzkumy. K objevování vodních částí docházelo mezi lety 1920-1933. Průzkum jeskyní je nedomyslitelně spjat se jménem Karla Absolona, kterému vděčí návštěvníci za zpřístupnění jeskyní, což se poprvé zadařilo roku 1933.
Právě od té doby mohou návštěvníci absolvovat trasu, která je přístupná i dnes, kdy se nejprve projdou suchou částí na dno propasti Machocha, jež měří asi 810 metrů, a následně pomocí člunů plují po řece až k místu, kde vyvěrá. Po Punkvě poplujete více jak 400 metrů.
Výzdoba
V jeskyních můžete obdivovat zajímavou krápníkovou výzdobu, již tvoří především mohutné stalagmity a stalagnáty. Za pozornost jistě stojí i útvar zvaný Převrácený deštník, který se nachází v Předním dómu. Mnoho krápníků najdete především v Masarykové dómě, nejkrásnějším podzemním prostoru v rámci Moravského krasu.
Kdy a za kolik do jeskyní
Jelikož jeskyně ročně navštíví více než 200 000 lidí, je vhodné si prohlídku dopředu rezervovat. Jeskyně jsou otevřeny téměř celoročně. Návštěva celé trasy vyjde dospělého na 170 korun, seniory 150 a studenty s dětmi na 90 korun.