Co láká davy turistů, které se na mostě nacházejí snad od rána do noci, na tomto nejstarším a zároveň nejslavnějším pražském mostě, jenž také náleží k nejstarším a nejvýznamnějším mostním stavbám Evropy? Proč téměř každý návštěvník Prahy musí stanout na této jedinečné stavbě? Je to snad nespočtem zajímavých úhlů pohledu na Vltavu i její okolí, sochařskou výzdobou a podobně? Těžko říci, každopádně most nejen turisty téměř magicky přitahuje.
Historie
Prapůvodně pro přechod přes Vltavu sloužily svázané klády, které později nahradil most dřevěný, jehož ale ohrožovala každá větší voda, tak Vladislav II. nechal postavit známý kamenný Juditin most, který v polovině 14. století zničila povodeň. Hlava bradáče, již můžete dnes spatřit na staroměstské nábřežní zdi, se původně nacházela na Juditině mostě.
Základním kámen Karlova mostu byl položen 9. července 1357. Nebylo to náhodné datum, ale pečlivě promyšlené, kdy si Karel IV. nechal vypočítat nejvhodnější hvězdnou konstelaci k jeho postavení. Most stavěl Petr Parléř. Traduje se, že do malty byly přidány vejce z Velvar či také tvaroh a syrečky z Unhoště.
Zajímavosti
Most stojí na šestnácti pilířích z pískovcového kvádru, na šířku měří necelých deset metrů a na délku 516 metrů. Ač je nejstarším pražským kamenným mostem, v rámci republiky je až druhý. Prvenství drží kamenný most v Písku.
Při procházce po něm můžete obdivovat třicet sousoší, kdy nejstarší socha je socha sv. Jana Nepomuckého, pocházející z roku 1683, a nejmladší je sousoší sv. Cyrila a Metoděje z 30. let 20. století. Za nejhodnotnější sochu je považováno sousoší sv. Luitgardy. Sochy zhotovili např. otec a syn Brokofových, Matyáš Bernard Braun. Většina soch byla nahrazena kopiemi, jelikož se jedná o cenná barokní díla.