Památky v Hodoníně

Jihomoravské město Hodonín, které leží na pomezí České republiky a Slovenska, je známé především svými lázněmi. Na území města se však nachází také několik turistických zajímavostí.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Krásná radnice
Středobodem Hodonína je nádherná radnice, která stojí na Masarykově náměstí. Radnice byla postavena v letech 1902 až 1904 a nese prvky norimberské secese. Radniční budova má také věž, která je veřejnosti přístupná, takže za malý poplatek můžete věž hodonínské radnice navštívit. V útrobách radnice je pak pamětní deska obětem druhé světové války. Naproti radnici pak stojí katolický kostel sv.Vavřince, který byl postaven v 18. století. Hned vedle kostela stojí velmi cenný barokní morový sloup.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Rodný dům T.G.Masaryka
Rodný T.G.Masaryka již v Hodoníně nestojí, nicméně na Střední škole průmyslové a umělecké, která stojí na místě rodného domu prvního československého prezidenta, je umístěna deska, která připomíná, že se zde v roce 1850 Masaryk narodil. Masaryk má ještě v Hodoníně několik soch. Nejznámější je pomník T.G.Masaryka na náměstí 17. listopadu. V barokním malém zámečku je pak umístěna stálá expozice o T.G.Masarykovi, která mapuje celý život prvního československého prezidenta.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Muzea
Hodonín se může pyšnit zajímavou Galerii výtvarného umění, která stojí naproti pomníku T.G.Masaryka. Galerie sídlí v Domě umění, což je velká secesní budova, která byla postavena na začátku 19. století. Nejcennějšími obrazy této galerie jsou velká plátna od Jóžy Úprky, což byl moravský malíř a grafik, který žil v letech 1861 až 1940. Jeho obrazy ztvárňují zejména místní bohatý folklórní život. V Hodoníně je ještě Muzeum naftového dobývání a geologie, protože kolem Hodonína se dlouhé roky těžil lignit a ropa. V muzeu například uvidíte modely vrtných souprav a čerpadel.