Pevnost Josefov stojí za návštěvu

Pokud se alespoň trochu orientujete v historii, víte, že Josef II. nechal postavit 2 pevnosti, Terezín a … Správně! Tou druhou je Josefov. Do Terezína jsme se vydali minule, teď vás zveme do Josefova!

Když ho navštívíte, můžete si projít pevnostní město jako takové – na povrchu. A když vás bude zajímat i to co je „pod povrchem“, proč se nevydat na komentovanou prohlídku podzemí?

A na co se při prohlídce můžete těšit?

Celá prohlídka začne venku, dozvíte se pár základních údajů o historii města, během vyprávění dojdete ke vstupu do podzemí. Po celou dobu s vámi bude průvodce, který vás i s výkladem celým podzemím provede. A aby to bylo stylové, bude oblečen v dobových šatech a vy budete v podzemí chodit s lucerničkou v ruce.

Pevnost se může pochlubit jedním z nejrozsáhlejších podzemních systémů v Evropě v celkové délce chodeb 45 kilometrů. Vedou daleko do polí kolem celé pevnosti, dochovalo se zhruba 35 kilometrů, vy během prohlídky projdete asi 1 km podzemí. Jde převážně o tzv. minérské chodby, kterými se obránci mohli dostat pod pozice nepřítele a zaskočit ho.

Od průvodce se dozvíte něco o vzniku pevnosti i o tom, kde v pevnosti pracoval jaký voják a další zajímavosti. Na vlastní kůži si vyzkoušíte práci minéra, když si zkusíte projít chodbou, která se postupně snižuje.

Jednotlivé chodby mají vlastní systém značení, který rozhodně není jednoduchý. Chodby nejsou značeny popořadě, vojáci se v nich museli dokonale orientovat, a to po hmatu za pomoci kovových destiček s vystouplými čísly.

Na závěr prohlídky se dočkáte unikátního zážitku. Půjdete asi 50 metrů dlouhou chodbou, před vstupem do ní vám ale průvodce zhasne lucerničku. V chodbě nejsou žádná okna, takže vás čeká tma, ve které neuvidíte vůbec nic.

Jak se sem dostat a kolik zaplatit?

Pokud se sem vyrazíte autem, pevnost Josefov má na adrese Rudé armády 109 vlastní parkoviště s kapacitou asi 50 aut. Odsud se vydáte pěšky cca 150 m k pokladně, která se nachází na Bastionu No. I (na adrese Okružní 34). A pokud sem zamíříte na kole, na nádvoří Bastionu No. I na vás čekají stojany na kola.

 A kolik zaplatíte za prohlídku? Základní vstupné stojí 150 Kč, pokud ale patříte do skupiny, ve které jsou děti do 15 let, studenti, senioři nad 65 let či osoby s průkazem ZTP, zaplatíte snížené vstupné, a to 90 Kč. A pokud sem vyrazíte s dětmi, je možno zakoupit i rodinné vstupné, které stojí 300 Kč a je určeno až pro 2 dospělé a 2 děti do 15 let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *