Podzimní cestování a zdravá strava

Podzimní příroda přímo vybízí k tomu, abychom se vydali na toulky po českých luzích a hájích. Kdy jindy taky načerpat tolik potřebnou energii než v době, kdy nás v přírodě obklopuje celá škála barev od žluté přes oranžovou, červenou až po hnědou?

Na podzim se cestuje jedna radost

Není ani příliš teplo, ani příliš zima. Prostě ideální čas k tomu, abychom ještě vyrazili někam na dovolenou, než se o slovo definitivně přihlásí paní Zima. Ne že by sníh byl špatný, zima je báječné roční období, ale cestuje se přece jen o něco lépe, když silnice nepokrývá rozteklý nebo namrzlý sníh.

Bojíte se cestovat, protože držíte dietu?

Kdo se dal do boje s kilogramy navíc, které ho trápí, ten stojí před dovolenou před velkým rozhodnutím. Jak zhubnout a vyrazit na dovolenou? Přerušit dietu, nebo si s sebou brát potraviny, které smíte a připravovat si je sami? Ani jedno!

I na dovolené se můžete dobře najíst

Na dovolenou přece jedeme proto, abychom si odpočinuli. Když budeme běhat kolem plotny, nebo se budeme stresovat tím, že sice jsme už dosáhli nějakého úspěchu, ale po dovolené zase začneme od nuly, rozhodně si ji neužijeme. I na dovolené, kde máme jídlo v ceně ubytování se přece můžete najíst, jen si hlídejte, co jíte.

  • Vyhýbejte se bílému pečivu.
  • Místo přílohy jako je brambor nebo klasické těstoviny, si dejte zeleninu.
  • Na sladkosti a slazené nápoje zapomeňte.
  • Pijte čistou vodu nebo neslazený čaj. Pitný režim nepodceňujte.
  • Jezte hlavně ryby, mořské plody, libové maso, mléčné výrobky, ořechy, semínka, zdravé tuky, nízkosacharidové ovoce a nízkosacharidovou zeleninu.
  • Hlídejte si pravidelnost stravování. Dodržujte režim, na který jste zvyklí z domova nebo se mu snažte co nejvíc přiblížit.
  • Jednoduché cukry z jídelníčku vyřaďte, dejte přednost komplexním sacharidům.
  • Alkohol s dietou taky nejde moc dohromady, když si ale dáte sklenku suchého vína, nic se nestane.
  • Protáhne se vám večerka? 2 hodiny před spaním si dejte něco malého, ať nejdete spát hladoví.

Nezapomínejte na pohyb

Podzimní příroda je okouzlující, umí nás nabít novou energií i zlepšit náladu. Vyrážejte na svižné procházky, dýchejte čerstvý vzduch, užívejte si, že nemusíte řešit starosti běžných dní. Jděte do lesa, vydejte se poznávat kulturní památky, o kterých jste možná neměli ani tušení.

Náš tip: Na túru si s sebou sbalte i svačinku, která přijde vhod. Nízkosacharidové ovoce osvěží i doplní tekutiny, taková proteinová tyčinka zase zažene hlad.

Pořádně se vyspěte

Zatímco doma si každý večer nařizujeme budík, abychom nezaspali, na dovolené si můžeme dopřát trochu toho luxusu a nechat ho vypnutý. Dostatečný spánek podpoří správné fungování imunitního systému i metabolismu, tělo bude moci správně nakládat i s proteiny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *