Poledník na Šumavě

Tato šumavská hora se nachází na Kvildských pláních a se svými 1 315 metry se jedná o patnáctou nejvyšší horu v České republice. Zajímavostí je fakt, že na prudkém východním svahu se nacházejí kar Prášilského jezera a kar Stará jímka.

rozhledna-polednik-008

Rozhledna na Poledníku

Původně sloužila zdejší rozhledna jako vojenské zařízení určené k ostraze hranice. Díky svému vybavení také věž umožňovala sledovat rádiové vysílání hluboko na území Německa. V průběhu šedesátých a sedmdesátých let dvacátého století zde byl realizován tajný vojenský projekt jménem TOPAS. V té době byla celá oblast samozřejmě nepřístupná veřejnosti. Po pádu komunistického režimu začal objekt chátrat a roku 1997 bylo nakonec rozhodnuto o rekonstrukci věže a zpřístupnění části oblasti širší veřejnosti. Hned následující rok tak byla věž znovuotevřena a turisté si mohou užívat výhled na celou Šumavu, Bavorský les a při dobrých podnebných podmínkách dokonce na Alpy. Abyste si mohli výhled užít, budete muset zdolat celých 227 schodů vedoucích do výšky 37 metrů. Nedlouho po otevření se rozhledna zařadila mezi nejnavštěvovanější lokality šumavského pohoří.

polednik2

Jak se na rozhlednu dostanete?

Rozhledna je veřejnosti dostupná pouze v letních měsících od června do října. Pravděpodobně nejlepším způsobem, jak se na vrchol hory Poledník a na rozhlednu dostat, je vyrazit po červeně značené turistické stezce vedoucí z Prášil. Jedná se o osm a půl kilometru dlouhý výlet, nicméně trasu je možné realizovat i na kole a v zimě na lyžích. Dalšími možnostmi jsou červeně a zeleně značené trasy vedoucí z Frantlova mostu na Javoří pilu. Tato stezka bývá nicméně po většinu roku mimo letní měsíce uzavřena z důvodu hnízdění vzácného tetřeva hlušce přímo v místech, kudy stezka prochází.

index

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *