Poznejte krásu Kateřinské jeskyně

Vydejte se navštívit jednu ze čtyř jeskyní v Moravském krasu – Kateřinskou jeskyni. Najdete ji poblíž Suchého žlabu východně od Skalního mlýna. Se vznikem jejího jména se pojí tajemná pověst a i kvůli tomu se stala turisty hojně vyhledávanou jeskyní.

 

Pověst o Kateřině

Své jméno jeskyně nedostala jen tak. Vypráví se, že před mnoha a mnoha lety žil na kraji lesa v prosté chaloupce jeden pastýř. Od jara do podzimu chodil pást ovce a s ním i jeho půvabná dcera Kateřina. Pastýřova žena bohužel zemřela, když byla Kateřina malá holčička a tak všechna práce v domácnosti a starost o dobytek zůstávaly na dívce. A protože byla pracovitá a dělala to ráda, vždycky bylo krásně uklizeno, navařeno zkrátka hospodyňka jak má být. Jednou musel pastýř na pár dní odjet z města. Dívka toho dne šla na pastvu s ovečkama již s úsvitem. A protože měla hodně času, rozhodla se zajít dál než jindy. Po poledni se však zatáhla obloha a když Kateřina viděla, že se schyluje k velké bouřce, začala hnát stádo zpátky domů. V tom ale zjistila, že jí jedna chybí a vydala se ji hledat. Již se schylovalo k večeru a po ovečce ani stopy. Když tu Kateřina uslyší cinkot jejího zvonečku z nedaleké jeskyně. Vstoupila tedy do jejích útrob a začala ovečku znovu volat a hledat. Ale protože ji po nějaké době ale stále nemohla najít, rozhodla se, že si na chvíli odpočine ve skalním výklenku. Dívka byla ale natolik vyčerpaná, že co nevidět usnula. Když lidé ráno našli opuštěné stádo, začali pasačku hledat. Hledali až našli vchod do jeskyně a o kousek dál jeden z nich našel tělo mrtvé dívky. Od těch dob se jeskyni říká Kateřinská. 

Co můžete v jeskyni vidět?

Jeskyně je pro širokou veřejnost otevřena již od roku 1910. Její vchod tvoří gotický portál, jimž se návštěvníci dostanou do tzv. Hlavního dómu, jenž jsou největší prostory v Moravském krasu. Jejich délka je neuvěřitelných 94 metrů a výška skalních stěn je 20 metrů. A protože tento dóm vyniká svou výbornou akustikou, několikrát do roka se zde pořádají pěvecká a hudební představení. Velmi zajímavý zážitek vám poskytne nejen skvostné krápníkový výzdoby, ale rovněž i fascinující doklady o řícení podzemních dutin, což je právě důvod vzniku těch nejrozlehlejších dómů. Další část prohlídky tvoří nově objevená část Kateřinské jeskyně , jejíž nejkrásnější partií je barevně nasvícený útvar Čarodějnice a bambusového lesíku,  který je vytvořen velice vzácnými, několik metrů dlouhými stalagmity.

Hlavní dóm

 

Tuto jeskyni se strašidelnou pověstí a nádhernými prvky můžete navštívit po celý rok. Vstupné pro dospělé je 90 Kč, pro seniory 70 Kč a děti 50 Kč. Možnost objednání i mimořádné prohlídky.