Rozhledna Dubecko

Pokud preferujete cestování na místa, která nejsou tak frekventovaná ostatními turisty a kde si můžete užít chvilku naprostého klidu doplněného o fascinující výhled, je pro Vás návštěva rozhledny Dubecko prakticky povinností.

index

Dubecko je z dálky nenápadnou rozhlednou, postavenou na vrchu z vápnito-jílovitého pískovce. Na jihovýchodním svahu kopce dokonce naleznete menší kamenolom. Na severní a západní straně můžete spatřit místní potok Stebenka protékající údolím. Samotná rozhledna nese jméno po vrcholu kopce a byla slavnostně otevřena roku 2002. Abyste dostali možnost užít si úchvatný pohled na okolní krajinu, musíte zdolat výšku 33 metrů, přesně tolik činí výška vyhlídkové plošiny. Celá rozhledna potom měří padesát metrů. Původně měla rozhledna sloužit pouze jako vysílač telekomunikačních služeb, obec si ovšem vyžádala rozšíření objektu o turistickou plošinu, která tak dnes plně slouží svému zamýšlenému účelu. Za dobrého počasí mohou turisté dohlédnout do celého Českého ráje a jeho okolí, včetně Klokočských skal, Krkonoš, Jizerek, nebo známých hradů Bezdězu a Ralska.

pic

Přístup k rozhledně

Pokud Vás cestování po Českém ráji a v okolí kozákovské pahorkatiny zaujme, rozhodně neváhejte a zavítejte i na rozhlednu. Výhodou je, že není absolutně žádný problém dostat se k rozhledně prostřednictvím automobilu. Tím se totiž dopravíte do přilehlé obce Dubecko, odkud vede přibližně 200 metrů dlouhá stezka značená zeleně a tou se dostanete přímo k rozhledně. Rozhledna je přes den uzavřena, pokud budete chtít vystoupat na její vyhlídkovou plošinu, musíte si vyžádat klíč v domě pana Lejska v Dubecku, ve vzdálenosti 150 metrů od rozhledny výměnou za průkaz totožnosti. V případě nepříznivého počasí může být rozhledna z bezpečnostních důvodů dočasně uzavřena.

DSC_1180web