Výlet na zámek Frýdlant

Pro všechny fanoušky cestování tu máme zajímavý tip na celodenní výlet do jednoho z nejzazších konců severních Čech. Cílem tohoto výletu je státní hrad a zámek Frýdlant, nacházející se ve stejnojmenném městě a sestávající ze středověkého hradu a renesančního zámku. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších českých památek a už jenom proto by se tento komplex rozhodně měl objevit ve Vašem itineráři.

frydlant

Historie zámku

Zámek byl založen původně jako samostatný hrad v první polovině třináctého století. Prvními majiteli byl rod Ronovců, který nechal hrad postavit údajně kvůli hrozícímu nebezpečí vpádu Tatarů ze severu. Poté se hrad stal součástí majetku rodu Bibrštejnů, který hrad získal díky českému králi Přemyslu Otakaru II. Za panování Bibrštejnů byl hrad obohacen o rozlehlá předhradí a nádvoří. Pravděpodobně největší rozmach zaznamenal komplex v průběhu osmnáctého století pod vládou rodu Gallasů a Clam-Gallasů. V té době byly renovovány veškeré interiéry a byla rovněž vybudována řada nových budov v komplexu. Většina obytných prostor byla také v této době přesunuta ze starého hradu do nové zámecké budovy.

pic

Prohlídka zámku

Při cestování do oblasti Frýdlantu a návštěvě zámku jsou turistům nabídnuty dva prohlídkové okruhy. V prvním okruhu dostanou návštěvníci možnost spatřit hradní nádvoří se sgrafitovou výzdobou, stejně tak hradní interiéry, zámeckou kapli svaté Anny a zámecké interiéry, které disponují nádhernými dekoracemi. Tento okruh trvá dlouhé dvě hodiny, pro méně pozorné a rychle unavené návštěvníky doporučujeme spíše druhý okruh sestávající z prohlídky rozsáhlé kolekce historických zbraní. Tato prohlídka končí již po šedesáti minutách. I pokud se rozhodnete neabsolvovat ani jeden z okruhů, vyplatí se navštívit Frýdlant už jenom kvůli jeho mohutnosti a přímo monumentální architektuře.

index