Rozhledna Romanka

Rozhledna se nachází v obci Hrubý Jeseník, což mnohým v první chvíli evokuje představu, že ji najdou v pohoří Hrubý Jeseník, čemuž tak není. Obec Hrubý Jeseník najdete v rovinatém Polabí kolem deseti kilometrů od města Nymburk. Rozhledna Romanka patří mezi jednu z nejníže umístěných rozhleden v naší republice, konkrétně v nadmořské výšce 205 metrů nad mořem.

Rozhledna_Romanka_-_z_dalky

O rozhledně

Otevřena byla 28. března 2003 a vznikla jako součást telekomunikačního vysílače. Autoři rozhledny jsou Oldřich Hájek, Jaroslav Šapek, Laco Fescu a Tomáš Pavlík, kteří za ni získali v soutěži Grand Prix cenu v rámci kategorie krajinářská architektura.

Rozhledna Romanka měří 50 metrů, vyrůstá z uměle navršeného pahorku, ve kterém se nachází zázemí vysílače, a je postavena z několika materiálů – kamene, dřeva, betonu a pozinkované oceli. Abyste se mohli rozhlédnout po okolní rovinaté krajině, musíte zdolat kolem 116 schodů, až vystoupáte do výšky 26 metrů, odkud můžete obdivovat za dobré viditelnosti i Krkonoše, Jizerské hory a z bližších cílů pak zámek Loučeň, město Nymburk, Jičín či třeba až Žižkovský vysílač v Praze.

Rozhledna_Romanka_-_panorama

Kudy a kdy k rozhledně

Dá se k ní dojet autem po asfaltové polní cestě vedoucí z obce Hrubý Jeseník. Vzhledem k tomu, že se rozhledna nachází v Polabské nížině, jistě se dá zakomponovat i do nějakého cyklovýletu. Také můžete dojet vlakem do obce Oskořínek, odkud se dáte polními cestami k rozhledně, vzdálenost je kolem necelých dvou kilometrů.

Rozhledna je otevřena od dubna do října a provozuje ji obec, se kterou se lze domluvit i na individuální návštěvě mimo otevírací dobu. Vstupné stojí dvacet korun a jako vstupenku získáte pohled, na kterém zjistíte, co vše lze z vyhlídky spatřit.

Rozhledna_Romanka_-_schody_dolu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *