Místo, kde odpočívají ostatky více jak 40 000 lidí – oběti moru či husitských válek, jejichž kosti jsou seskupeny do roztodivných tvarů a útvarů, to vše tvoří výzdobu zdejší kaple. Přesně takto by se dala charakterizovat kostnice. Kostnici najdete v Kutné Hoře-Sedlci ve Středočeském kraji.
Historie kostnice
Počátek toho, že zde v dávných dobách chtělo být pohřbeno mnoho lidí nejen z okolí, ale i z dalších zemí, tkví v pověsti, jež praví, že ve 13. století přivezl na zdejší hřbitov jeden ze sedleckých opatů, který byl vyslán do Jeruzaléma, hrst posvěcené půdy.
Protože jak mor, tak husitské války si vyžádaly mnoho obětí, postupně byly kosti ze hřbitova přesunuty do kaple zdejšího kostela Všech svatých, který v 18. století přestavěl velký architekt Jan Blažej Santini-Aichel ve stylu barokní gotiky a zřejmě navrhl i koncept výzdoby kostnice.
Bizarní výzdoba?
Kosti jsou uspořádány do pyramid, lustrů a mnoha dalších ozdob. Unikátní je zdejší lustr vytvořený ze všech druhů kostí nacházejících se v lidském těle, který vyrobil řezbář František Rint, jenž je kromě toho také autorem i erbu Schwarzenbergů.
Výzdoba člověku připomene smrt, jež je přirozeným zakončením každého života, a celé místo má prostupovat myšlenka Mememto mori neboli česky Pamatuj na smrt a každému připomenout, že i my jednou budeme to, co zde vidíme, stejně jako oni byli jako my.
Kdy a kudy zavítat do kostnice?
Kostnici můžete navštívit po celý rok vyjma Štědrého dne a vstupné pro dospělé činí 90 korun a snížené vstupné je 60 korun. Ovšem pokud hodláte navštívit i např. chrám sv. Barbory či nedalekou katedrálu Nanebevzetí Panny Marie, je výhodnější zakoupit vstupenku kombinovanou.
Ke kostnici je to kousek od vlakového nádraží v Kutné Hoře, případně lze vystoupit přímo na stanici Kutná Hora-Sedlec. Jinak autem od Kolína či Čáslavi.