Staroměstský orloj

Pražské astronomické hodiny se každoročně stávají cílem nespočetného zástupu českých i zahraničních turistů. Jedná se o jednu z dominant pražské metropole, a pokud jste je ještě neviděli, rozhodně byste si měli na procházku na Staroměstské náměstí vyhradit z návštěvy Prahy nějaký ten čas.

Staroměstský orloj naleznete vystavěný na jižní straně věže radnice nacházející se na Staroměstském náměstí. První písemná zmínka o orloji se datuje ke dni 9. Října 1410. Ve středu hodin nalezneme astronomický ciferník, pod kterým je umístěna kalendářní deska. Vyčíst můžete několik typů časů, jednotlivé astronomické cykly nebo například polohu Slunce. Pravděpodobně pro pozorovatele nejzajímavější částí hodin jsou dvě okna, ze kterých vystupují a zase se vracejí apoštolové. Součástí orloje jsou i sochy umístěné na jeho okrajích, busta anděla mezi okny, skrze které se pohybují apoštolové a rovněž ozvučený kohout, který je k vidění v horní části hodin.

220px-Prazsky_orloj_celkovy_pohled

Historie

První zmínky o hodinách na věži Staroměstské radnice se objevily v roce 1402, ovšem současný orloj byl postaven v roce 1410. Okolo roku 1470 byl orloj doplněn unikátní sochařskou výzdobou a dvacet let později byly orloji přidány další úpravy rukou hodináře mistra Hanuše. Menšími opravami si orloj postupně procházel i v dalších staletích, ta nejdůležitější přišla mezi lety 1865 a 1866, kdy byla přidána zcela nová deska s kalendářem a symboly zvěrokruhu, měsíce a znakem Starého města pražského. Na konci druhé světové války došlo k devastačnímu poškození orloje, který si tak žádal další rekonstrukci.

JB32066f_foto_128

Pražský orloj je označován za nejlépe zachované středověké hodiny na celém světě, i proto se jedná o jednu z turisticky nejvytíženějších památek v českém hlavním městě, které je rovněž zapsáno v seznamu UNESCO.

index

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *