Výlet na Ještěd

V celém Libereckém kraji není jiné dominanty, než právě rozhledny na Ještědském vrcholu. Spolu s vyhlídkou si mohou návštěvníci užít taktéž kvalitní jídlo v restauraci uvnitř stavby pyšnící se netradiční architekturou.

Rozhlednu naleznete jihozápadním směrem od Liberce na hoře Ještěd, která dosahuje výšky 1012 metrů nad mořem. Rozhledna je dominantní především díky vysokému televiznímu vysílači, který je její součástí. Návštěvníci mohou na vrcholu hory navštívit také přírodní park. Pro turisty je hora Ještěd zajímavá nejen samotnou rozhlednou, ale v zimě nabízí skvělé lyžařské podmínky, kterých mohou vášniví lyžaři využít ke své plné spokojenosti.

velky-14247

Okolí samotného vrcholu je poseto bohatým množstvím druhů křemence. V oblasti vznikaly nádherné červené křišťály, po kterých si jeden ze svahů Ještědu získal své jméno – Červené skály. Právě v rozsáhlých skalních komplexech nacházejících se v okolí hory Ještěd naleznete i známou Hanychovskou jeskyni, případně Liščí díru, nabízející unikátní krasové úkazy.

jested2

Historie

Svou popularitu si hora Ještěd začala získávat v polovině devatenáctého století, načež bylo na vrcholu zřízeno občerstvení a roku 1850 dokonce i chata poskytující nocleh. Následovalo postupné rozšiřování a první rozhledna byla k tehdy již značně zmodernizované chatě přistavěna roku 1876. O třináct let později byla tato vyhlídková věž nahrazena tehdy velmi moderní rozhlednou. Rozhledna spolu s hotelem tak, jak je známe dnes, vznikaly mezi lety 1966 a 1973. Tvar budovy nebyl navržen pro svou extravaganci, ale kvůli místním povětrnostním podmínkám. Navíc působí vůči hoře díky svému tvaru jako esteticky pozitivní doplněk. Celá stavba dosahuje výšky 94 metrů a anténa vysílače měří 17 metrů. Přírodní park, na který se mohou turisté těšit, dosahuje rozlohy 93,6 metrů čtverečních a od roku 1995 v sobě zahrnuje i ještědský masiv.

Ještěd

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *