Tanvaldský Špičák

Tento výrazný vrch se nachází mezi městy Tanvald a Albrechtice v Jizerských horách. Jeho nadmořská výška dosahuje 803 metrů a v okolní oblasti tanvaldské kotliny se tak jedná s přehledem o nejvyšší horu.

Pro návštěvníky je na Tanvaldském Špičáku zajímavá především rozhledna, nabízející za příznivých podmínek výhled do daleké krajiny. První budovou vystavěnou na vrcholu Tanvaldského Špičáku byla hospoda z roku 1886, která nedlouho poté roku 1905 vyhořela. První vyhlídka byla zpřístupněna roku 1889, ovšem kamenná rozhledna, kterou mají turisté možnost navštívit dnes, nechal teprve roku 1909 vybudovat Německé horský spolek pro Ještědské a Jizerské hory. Na počest císaře Josefa byla rozhledna pojmenována Jubilejní rozhledna Františka Josefa I. Rok po otevření rozhledny byl vrchol hory obohacen o příjemný hostinec. Do finální dnešní podoby byl hostinec rekonstruován roku 930.

images

Proto, abyste si mohli užít impozantní výhled z vrcholu hory, je nutné zdolat 69 schodů na vyhlídkovou plošinu, umístěnou ve výšce čtrnácti metrů. Celková výška vyhlídkové rozhledny činí osmnáct metrů. V případě, že se rozhodnete výlet zrealizovat, můžete se přímo k rozhledně dostat velmi pohodlně lanovkou vedoucí z obce Jiřetín pod Bukovkou. Ze stejné obce potom mohou ti aktivnější z nás následovat zeleně značenou turistickou stezku a lehkým výstupem vyrazit až k rozhledně.

asdf

Tanvaldský špičák nabízí bohaté vyžití i milovníkům zimních sportů, jedná se totiž o nejrozsáhlejší lyžařské středisko v Jizerských horách. Cestování na rozhlednu je možné uskutečnit každý týden od pátku do neděle až do osmnácti hodin. Po osobní domluvě je možné vyrazit na rozhlednu i mimo oficiální otevírací hodiny. Vstupné pro dospělého činí 25 korun.

lyzovani-01

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *