Víceúčelový kulturní dům Rudolfinum

Jedna z nejvýznamnějších budov v Praze sloužící jako kulturní dům vznikla v letech 1876 – 1884 podle návrhů Josefa Schulze a Josefa Zítka. Své jméno dostala na počest korunního prince Rudolfa a ve své době neměla tato víceúčelová kulturní stavba v Evropě žádnou konkurenci.

Pohled na Rudolfinum
Pohled na Rudolfinum

 

Rudolfinum, jež se nachází  na náměstí Jana Palacha při pravém břehu Vltavy s výhledem na Pražský hrad a Malou stranu bylo slavnostně otevřeno 7. února 1885 a sloužilo jako kulturní dům až do roku 1919, kdy bylo proměněno na poslaneckou sněmovnu. V dobách německé okupace se však koncertní činnost znovu obnovila. Od roku 1992 zde sídlí Česká filharmonie a Galerie Rudolfinum. Zajímavé je, že všechny stavby, které byly blízko Rudolfina  postaveny (Vysoká škola uměleckoprůmyslová, Uměleckoprůmyslové muzeum, Filozofická fakulta Karlovy univerzity), slouží jako sídla kulturních a vzdělávacích institucí.

Dvorana

Ústřední místnost galerijní části Rudolfina tvoří Dvorana, která slouží jako hlavní reprezentační nástup do galerie. Během let nejprve sloužila jako parlamentní jídelna a později tělocvična pražské konzervatoře. Koncem 80.století hrozil Dvoraně zánik a uvažovalo se, že zde postaví další koncertní sál. K této adaptaci ale nakonec nedošlo.

Dvorana
Dvorana

Dvořákova síň

Tato světoznámá koncertní síň sloužila České filharmonii už od roku 1896, kdy zde pod vedením Antonína Dvořáka i poprvé vystoupila. Ústředním prvkem v celé síni jsou varhany vyrobené Wilhelmem Sauerem ve Frankfurtu nad Odrou. Ale v době, kdy zde sídlil parlament byly odvezeny do Brna. V roce 1940 byly vráceny a jejich rejstřík se ještě rozšířil a poslední obnovou prošly v roce 1992 během rekonstrukce celé budovy.

Dvořákova síň
Dvořákova síň

Sukova síň

Tento nejmladší sál v celé budově vznikl v letech 1940 – 1942 a slouží jako menší koncertní sál. Architekti, kteří ho navrhovali se řídili původním stylem celé budovy, díky čemuž sál dokonale zapadá do původní kompozice.

Sukova síň
Sukova síň

Galerie Rudolfinum

Galerie zahájila svou činnost v obnovených prostorách v roce 1994 a programově se věnuje současnému výtvarnému umění. Pořádají se tu přednášky, semináře a četné doprovodné programy hudebních i filmových přehlídek.

Galerie
Galerie

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *