Vlkova věž ve Znojmě s ochutnávkou vína

Vlkova věž se nachází ve spodní části Masarykova náměstí blízko Okresního soudu ve Znojmě.Na jejím počátku se jí říkalo „vlčí“. Postavena je v gotickém slohu pravděpodobně ve 14.století a odedávna sloužila jako pevnostní věž. Své nynější jméno věž získala podle znojemského hradního velitele markraběte Vlka.

 

V roce 1743 uhodil do věže blesk a všechno, co bylo postaveno ze dřeva shořelo. Musela se tedy poškozená místa nahradit novým materiálem. Původně k věži patřila brána, která byla opatřena železnou zdvihací mříží a padacím mostem. V roce 1847 byly ale zbořena a znovu se již nikdy nepostavila.

Dnes je Vlkova věž vysoká celkem 32 metrů a na dřevěný ochoz vede 123 schodů. Kvůli nepřátelským útokům na město, kterým musela odolávat má vystavěné velmi masivní zdi (asi 2,2 m). Ve zdech najdete okna všeho druhu – hlídková, strážní, hlásná a mnoho dalších. Malá dvířka těsně pod ochozem byla využívána jako toaleta, která však nebyla splachovací, nýbrž „padací“, podobně, jako toalety na mnoha hradech a zámcích té doby. 

Původní schodiště se nedochovalo a tak v roce 1960, při celé rekonstrukci věže se postavilo nové. Pohodlné schodiště je vhodné zejména pro ty, kteří by sice rádi viděli Znojmo z ptačí perspektivy, ale radniční věž, jenž taktéž tento výhled umožňuje je pro ně díky velkému počtu schodů nevyhovující. 

 

Celá věž je součástí hradeb, což lze vidět i z oken na severovýchodní straně. Na jihozápadní straně pak můžete vidět tři malé vyhlídkové věže, uměle vytvořený příkop a zbytek hradeb. 

Ochutnávka vín

Věž je pro své návštěvníky přístupná od dubna do října. Před vstupem mají všichni milovníci vína možnost ochutnat vína VOC Znojmo. S ochutnávkou a dalšími vzorky vína stojí vstupné 150 Kč. V případě prohlídky bez ochutnávky platí dospělí 20 Kč a děti do 15 let zdarma.