Vybíráme to nejlepší světlo do koupelny

Obývací pokoj je centrem dění, výběr světel tam nepodceňujeme. Jinak tomu je u osvětlení koupelny, tam osvětlení tolik neřešíme. Děláme velkou chybu, dobře vybrané světlo je zcela zásadní. Jak na to?

I koupelna si zaslouží kvalitní osvětlení

Schválně, jak vypadá vaše koupelna? Většina z nás odpoví, že jde o malou tmavou místnost bez okna, v tom lepším případě jen s malým okénkem. Dokážete si představit, jak ráno, se slepenýma očima, vstoupíte do takové místnosti, jdete se česat, čistit zuby, líčit se? Vždyť to je skoro „o život“. Světlo do koupelny je prostě nutností.

Jaké osvětlení se hodí do koupelny?

Kdo chce mít praktickou a funkční koupelny, ten by se měl zaměřit nejen na hlavní osvětlení místnosti, ale i boční a dekorativní. V takové koupelně má své místo:

  • Centrální svítidlo, které poskytuje světlo v celém prostoru a nejčastěji je nainstalované na stropě.
  • Osvětlení zrcadla, které by mělo být intenzivní, nesmí ale oslňovat.
  • Doplňková svítidla na stěnách, třeba v podobě bodovek, které lze umístit jak na strop, tak na stěnu. Víte, že se často umisťují třeba nad umyvadlo?
  • Dekorativní osvětlení v relaxační části koupelny. Co třeba osvětlení sprchového koutu nebo poliček na ukládání drobností?
  • V moderní koupelně najdou uplatnění i podhledová světla, která se zapouští do stropu nebo LED pásky.

Pozor na IP ochranu

Ať už vybíráte světlo do koupelny, obýváku nebo do exteriéru, na jedno nesmíte nikdy zapomenout. Na bezpečnost. V koupelně a v exteriéru je na ni třeba dbát dvojnásob, přece jenom světlo vystavujete i dalším vlivům. Konkrétně v koupelně jde o vodu a vlhkost, která se do světla nesmí dostat. Jak tomu zamezit?

Vsaďte na světla s dostatečnou IP ochranou, která se označuje písmeny IP a dvěma číslicemi. Ta první udává stupeň ochrany před vniknutí cizích předmětů, druhá pak ochranu před vodou. Světlo do koupelny by mělo nést označení minimálně IP44, které garantuje ochranu před vniknutím pevných těles o průměru 1 mm a víc a taky před vodou stříkající ze všech směrů.

Víte, že koupelnu z bezpečnostního hlediska dělíme na 3 zóny?

  • Zóna 0, kam patří vnitřní prostor vany nebo sprchy a nepatří sem žádné světlo.
  • Zóna 1, kterou tvoří prostor ohraničený okrajem vany do vzdálenost okolo 0,6 m a do výšky 2,25 m. Světla se sem nedoporučují.
  • Zóna 2 v těsné blízkosti sprchy nebo vany, kam patří světla s IP 44 a více.
  • Pro zónu 3 ve zbytku místnosti jsou omezení minimální a postačí světla s IP21 a víc.

Zaměřte se na barvu světla

V koupelně je třeba dobře vidět, světla by ideálně měla reagovat hned po rozsvícení, nejlepší volbou sem jsou světelné zdroje s neutrální nebo studenou bílou barvou (4000-6000 Kelvinů). Ta se blíží přirozenému dennímu světlu, nezkreslují barvu pokožky.

Pro chvíle relaxu ve vaně jsou ale lepší volbou světla v teplé bílé barvě (2700-3000 Kelvinů), která uklidňují.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *