Výlet na Svatošské skály

Svatošské skály jsou národní přírodní památkou, ležící mezi městy Loket a Karlovy Vary. Tento útvar s velkým množstvím skalních pilířů, jehlanů a hranolů vznikl působením vznikl v žulovém masivu za působení řeky Ohře.

 

Vznik skal

Toto žulové skalní město bylo vytvořeno působením řeky Ohře, která prorvala mezi oblastmi Loktem a Doubím žulový masiv. Celá rozloha skal činí zhruba dva hektary. Díky vlivu postupné eroze a zvětrávání byly skalní části rozpukány v mohutné skalní jehlany a pilíře. Titulem Národní přírodní památka se Svatošské skály pyšní již od roku 1933. Vede tudy i naučná stezka od Doubí až po Svatošské skály.

Pověst o Janu Svatošovi

Ke zkamenělé skále se váže mnoho pověstí a mezi ně patří i pověst o Janu Svatošovi. Vypráví se, že kdysi dávno žil mladík jménem Jan Svatoš. Byl nejen urostlý, ale také velmi chytrý a největší zalíbení nacházel ve vědách. Jednou si tak seděl na břehu potoka, když v tom se z vody vynořila nádherná vodní víla. Ta mu řekla, že ho naučí  všemu, co si jen bude přát, avšak pod jednou podmínkou – nikdy se již nesmí zaslíbit jiné ženě. Chlapec nadšeně souhlasil, ale po čase ho tento slib omrzel, jelikož se zamiloval do jisté dívky od nich ze vsi a co nevidět se chystala svatba. Když byl už celý svatební průvod před oltářem a zbývalo si jen povědět vzájemné ano, náhle se zjevila ona víla a proměnila všechny svatebčany včetně ženicha a nevěsty ve skály. Uvidíte tu proto zde nejen nastávající manžele, ale také kněze, hosty a hudebníky.

Svatošské skály jsou velmi oblíbeným místem jak pokročilých horolezců, tak i začátečníků. Obtížnost se zde pohybuje mezi trojkou a devítkou. V tomto regionu najdete i mnoho vzácných rostlin a živočichů, jako například výra velkého. Jezdí sem také velké množství turistů a cyklistů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *