Zámek Velké Losiny

Zámek Velké Losiny naleznete v Šumperském okrese ve stejnojmenné obci. Původně se na místě dnešního zámku nacházela středověká tvrz. Obec i zámek jsou proslulé nechvalně známými čarodějnickými procesy, které se zde konaly v letech 1678-1696 a které připravily o život 56 obětí. Příběh o těch procesech byl zpracován v knize Kladivo na čarodějnice od Václava Kaplického.

f0000029259

Historie

Původní vodní tvrz vznikla na místě hradu již v průběhu čtrnáctého století. Roku 1531 začala být přestavována na renesanční zámek, iniciátorem čehož byl Jan mladší ze Žerotína. Přemek III. Z rodu Žerotínů také zahájil komplexní přestavbu zámku, ale neměl možnost ji dokončit. Následnicí Přemka III. byla jeho pověrčivá sestra Angela Sibyla z Galle, která iniciovala rozpoutání čarodějnických procesů vedené fanatickým inkvizitorem Jindřichem Františkem Bobligem z Edelstadtu. K zastavení těchto vražd došlo až plnoletým Janem Jáchymem ze Žerotína roku 1696. Za jeho působení také došlo k rozšíření zámku o dvoupodlažní barokní křídla s arkádovými ochozy. Kvůli finančním problémům byl zámek v devatenáctém století prodán do rukou Lichtenštejnů a po druhé světové válce jej převzal stát.

index

Co stojí v zámku za vidění?

Zámek můžete navštívit od dubna do října, nicméně prakticky každý měsíc se mění otevírací doby, doporučujeme proto navštívit internetové stránky. Při cestování do Velkých Losin se návštěvníkům přímo nabízí spojit výlet s návštěvou nedalekého Hrubého Jeseníku a řady dalších horských památek. Při cestování na zámek se mohou turisté těšit hned na dva prohlídkové okruhy, přičemž první se věnuje rozsáhlé zámecké expozici a cílem druhého je nejnovější část zámku, barokní křídlo, pocházející ze sedmnáctého století. V jedné z částí barokního křídla budete mít možnost spatřit cenné obrazy, sochařské práce a také nejvýznamnější výtvarná díla z okolních zámků.

b1_67